Aktualizacja biosu z pendriveWbrew pozorom, najbardziej niezmienna część oprogramowania, jaką jest BIOS, również może wymagać aktualizacji. Kiedyś była ona dokonywana za pomocą dyskietki, czy teraz można użyć w tym celu pendrive?

BIOS (Basic Input Output System) zawiera dane konieczne do prawidłowego współdziałania podzespołów sprzętowych. Jest zapisany na oddzielnym układzie pamięci na płycie głównej. Dane BIOS-u to najlepiej chronione przed utratą lub uszkodzeniem informacje na komputerze. W większości wypadków ich pierwotny zapis wystarcza na cały okres użytkowania urządzenia. W niektórych wypadkach aktualizacja biosu z pendrive może być wskazana lub nawet niezbędna dla prawidłowego działania komputera. Taka sytuacja pojawi się przede wszystkim po wymianie procesora lub karty graficznej na nowsze. Wyjątkowo także inne elementy komputera mogą nie być kompatybilne z posiadaną przez nas wersją BIOS.

Niezgodność nie musi być widoczna na pierwszy rzut oka. Komputer może działać, prawdopodobnie nie zauważymy również komunikatu o błędach. Za to osiągi będą znacznie niższe od obiecywanych przez producenta. Przykładowo procesor 4-rdzeniowy może zostać wykryty, jako 1- lub 2-rdzeniowy i nie korzystać z całej dostępnej sobie mocy obliczeniowej. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest aktualizacja biosu z pendrive. Możemy przeprowadzić ją w środowisku DOS, co w dalszym ciągu cieszy się opinią bezpiecznego rozwiązania, lub Windows, co zalecane jest jedynie osobom, które mają jego zaawansowaną znajomość. Poniżej skupimy się na aktualizacji BIOS z pomocą urządzenia zewnętrznego, a dokładniej pamięci flashowej.

Warto pamiętać, że aktualizacja biosu z pendrive zawsze niesie za sobą ryzyko porażki i tym samym unieruchomienia komputera na dłużej. Dokonuje się jej jedynie w sytuacji, gdy faktycznie posiadana wersja jest niekompatybilna z nowymi urządzeniami. Jeśli wszystkie podzespoły działają, nie należy aktualizować BIOS tylko dlatego, że producent udostępnił nowszą wersję.

Aktualizacja biosu z pendrive

Zanim rozpoczniesz właściwą operację musisz odpowiednio przygotować narzędzia, które posłużą Ci do jej wykonania. Aby pendrive mógł posłużyć, jako dysk startowy musi zostać sformatowany w systemie FAT 16. Powinien mieć również umieszczony wpis 0x80 w sektorze startowym. Jeśli mamy problem z odpowiednim formatowaniem pamięci flash w środowisku Windows, możemy skorzystać z programów do formatowania (choćby: EASEUS Particion Manager, HP USB Disk Storage Format Tool, PeToUSB). Programy tego typu na ogół są darmowe i łatwe do ściągnięcia.

Podczas formatu pendrive zaznacz opcje:

– Enable Disc Format

– Enable LBA (FAT 16)

Nie zaznaczaj opcji:

-Enable File Copy

Po tej operacji twój pendrive uzyska właściwości dysku startowego.

Sprawdź płytę główną

Zanim zdecydujesz się ściągnąć z sieci aktualizację, musisz bardzo dokładnie znać sprzęt z jakiego korzystasz. Dane producenta i model płyty głównej powinny być między innymi wydrukowane bezpośrednio na płycie głównej. Są również na karcie gwarancyjnej i w instrukcji obsługi. Czasami na płycie głównej jest również naklejka z potrzebnymi informacjami. Wreszcie podczas uruchamiania komputera dane te pojawiają się na ekranie rozruchowym. Można zatrzymać go przyciskiem [Pause/Break] i ewentualnie wyświetlić tekst przyciskając [Del] lub [Esc]. W tym miejscu znajdują się również informacje o wersji BIOS, którą aktualnie posiadamy.

Pośpiech nie jest tu wskazany, ponieważ wgranie nieodpowiedniej wersji BIOS może spowodować sparaliżować komputer.

Pobierz pliki aktualizacyjne

Kiedy masz gotowego pendrive i pewność co do wersji płyty głównej i BIOS, pobierz pliki aktualizacyjne ze strony www producenta płyty głównej. Najłatwiej znaleźć je przez wybranie zakładki „Pomoc techniczna”, „Support” lub „Service”. Wpisz model swojej płyty głównej (nie zapomnij o pełnej nazwie). Powinny pokazać się pliki, które są z nią powiązane, w tym wersja BIOS dla niej przeznaczona.

Pakiety aktualizacyjne najczęściej przeznaczone są do działania w środowisku DOS. Wersja przeznaczona do ściągnięcia przeważnie jest spakowana jako archiwum z rozszerzeniem.ZIP (czasami po prostu .EXE). Po wypakowaniu pakiet będzie zawierał program aktualizacyjny oraz plik z rozszerzeniem .BIN. U niektórych producentów rozszerzenie to wygląda inaczej, przykładowo: .ROM, .3A0.

Te, które działają pod Windows wymagają programu aktualizacyjnego przygotowanego dla twojej wersji systemu operacyjnego, nie potrzebują natomiast dysku zewnętrznego. Aktualizacje BIOS z poziomu Windows mają jednak opinię bardziej ryzykownych.

Nowoczesne BIOS-y mogą mieć własny program aktualizacyjny, który znacznie ułatwi nam całą operację. Znajduje się on w Menu „Narzędzia” („Tools”). W takim wypadku pobieramy aktualizacje ze strony producenta (powinny mieć rozszerzenie .BIN) i zapisać je na pendrive.

Aktualizacja biosu z pendrive

Aktualizacja bios

http://www.morguefile.com/creative/mconnors

W zależności od dostępnej opcji sama aktualizacja biosu z pendrive będzie wymagała zaledwie kilku kliknięć lub ręcznego ustawienia odpowiednich parametrów. Program aktualizujący BIOS zasadniczo uruchamia się zamiast systemu operacyjnego. Dlatego konieczny jest dwukrotny restart komputera, a często również wyjęcie pendrive z portu USB przed ponownym uruchomieniem komputera już po aktualizacji BIOS.

 1. Aktualizacja biosu z pendrive z poziomu BIOS

W BIOS niektórych producentów wbudowane jest odpowiednie narzędzie do aktualizowania. (Przykładowo dla GIGABYTE jest to Q-Flash). Należy koniecznie zapoznać się z instrukcją obsługi, która zamieszczona jest na stronie producenta.

 1. Pobrane aktualizacje ze strony producenta rozpakuj i umieść je na pendrive
 2. Pendrive podłącz do portu USB komputera (lub pozostaw podłączony)
 3. Wykonaj Restart komputera
 4. W czasie gdy komputer będzie uruchamiał się ponownie, rozpocznij program aktualizacyjny (prawdopodobnie klawisz „End”)*
 5. Wybierz opcję „Update BIOS from drive” („Zaktualizuj BIOS z napędu” – u różnych producentów mogą pojawić się inaczej brzmiące, ale znaczące to samo opcje.)*
 6. Wybierz napęd, z którego chcesz dokonać aktualizacji (jeśli podłączony jest więcej niż 1 lub np. masz stację dyskietek) i plik aktualizacyjny.
 7. Zatwierdź
 8. Poczekaj chwilę i zrestartuj komputer.

*Zamiast punktów 4 i 5 możesz mieć opcję wejścia w ekran BIOS ([Del],[ F2] lub inne, zależne od producenta) i użycia opcji „Narzędzia” / „Tools”. Pozostałe punkty się nie zmieniają.

 1. Aktualizacja z poziomu DOS, dostępny autoupdate

Niektórzy producenci ułatwiają aktualizowanie BIOS. Jeśli po rozpakowaniu pojawi się plik o nazwie „Update.bat” / „Autoexe.bat”, mamy do czynienia z wersją gotową do użycia.

 1. Umieść całość rozpakowanych dokumentów na pendrive.
 2. Pendrive podłącz do portu USB komputera (lub pozostaw podłączony)
 3. Wykonaj Restart komputera
 4. Plik wsadowy wykona za Ciebie pracę, automatycznie uruchamiając aktualizację i dobierze właściwe parametry.
 5. Po aktualizacji zrestartuj ponownie komputer

Wszystkie pliki muszą być umieszczone na tym samym pendrive

 1. Aktualizacja z poziomu DOS

Najbardziej skomplikowana opcja, lecz niestety konieczna, gdy producent nie oferuje oprogramowania ułatwiającego aktualizacja biosu z pendrive, a wolimy nie decydować się na jej aktualizację z poziomu Windows.

 1. Pobrane aktualizacje ze strony producenta rozpakuj i umieść na pendrive
 2. Pendrive podłącz do portu USB komputera (lub pozostaw podłączony)
 3. Wejdź w ekran BIOS ([Del],[ F2] lub inne, zależne od producenta)
 4. Wyłącz zabezpieczenie przed zapisem (w zakładce dotyczącej zabezpieczeń, przykładowo: , Firmware Write Protect, Flash Bios Protection, BIOS-ROM Flash-Protect lub Bios Guardian)
 5. Jeśli wcześniej dokonywano zmian w BIOS, przywróć ustawienia fabryczne (niekonieczne)
 6. Ustaw pendrive jako główny nośnik startowy (1st Boot Device)
 7. Wykonaj Restart komputera
 8. Poczekaj aż uruchomi się system
 9. Uruchom program wpisując jego nazwę (znów inna dla każdego producenta)
 10. Zatwierdź polecenie aktualizacji BIOS
 11. Poczekaj na sukces aktualizacji
 12. Wyjmij pendrive z pamięci USB
 13. Zrestartuj komputer
 14. Opcjonalnie: Przywróć własne ustawienia BIOS
 15. Przywróć w BIOS zabezpieczenie przed zapisem

Podsumowanie aktualziacja biosu z pendrive

podsumowanie aktualizacji biosu

http://www.morguefile.com/creative/mconnors

Dokonanie aktualizacji BIOS nie jest trudne, nawet jeśli korzystamy z najmniej ułatwionej opcji. Jest to jednak działanie dotyczące najbardziej newralgicznej części oprogramowania i drobny błąd może kosztować nas unieruchomienie komputera oraz konieczność skorzystania z usług serwisu. BIOS należy aktualizować jedynie wówczas, gdy nie jest on kompatybilny z podzespołami komputera.

Pewnym utrudnieniem jest brak jednolitych rozwiązań stosowanych przez różnych producentów komputerów i płyt głównych. Gigabyte na przykład korzysta z podwójnej pamięci dla BIOS i przypadku utraty/zniszczenia BIOS może zostać odtworzony do ustawień pierwotnych. HP korzysta z dodatkowych plików-podpisów z rozszerzeniem .sig.

Wszystko to powoduje konieczność dokładnego zapoznania się z konkretnym modelem płyty głównej i przeznaczonych dla niej BIOS-ów. Jeśli nie czujemy się pewnie w tej dziedzinie, bezpieczniej będzie skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych użytkowników lub serwisu.

 

Nie odpowiadam za wszelkie zniszczenia poniesione podczas akutalizacja biosu z pendrive.

Powiązane słowa kluczowe

 • aktualizacja biosu

One Response to Aktualizacja biosu z pendrive

 1. Reprezentant IBM napisał(a):

  Niespotykany opis. Od roku poszukuję wiadomości z tej dziedziny. Będę wpadał każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zainstaluj swoje gry na pendrive!

Lubisz grać, lecz nie chcesz instalować gier na swoim komputerze? Żaden problem! Umieść gry na pendrive i korzystaj z nich...

Zamknij