Bootowalny pendrive

Bootowalny pendrive pozwoli nam uruchomić dowolnie przez nas wybrany system operacyjny z niewielkiego nośnika danych, który zawsze mamy pod ręką. Będzie to bardzo przydatne choćby w przypadku awarii komputera. Takie rozwiązanie ma też przewagę nad wykorzystaniem standardowej płyty CD/DVD, gdyż nie wszystkie komputery – dotyczy to zwłaszcza niektórych laptopów i notebooków – są wyposażone w stosowny napęd. Poniżej poradnik wyjaśniający krok po kroku jak wspomnianego pendrive’a przygotować i uruchomić.

1.  Na początek musimy wybrać aplikację, z pomocą której przygotujemy naszego bootowalnego pendrive’a. Wybór jest naprawdę duży, a w przypadku tego poradnika posłużymy się WinSetupFromUSB. Można go pobrać tutaj >>>  WinSetupFromUSB <<<

2.  Po zapisaniu na dysku twardym naszego komputera, musimy program wypakować. Aby to zrobić potrzebny będzie 7-Zip, jego bezpłatną wersję możemy pobrać tutaj >>> 7 Zip <<<

3.  Odnajdujemy WinSetup_1_0_beta8.7z, a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy 7-Zip, po czym decydujemy się na Wypakuj do „WinSetup_1_0_beta8\”.

pendrive1

 

bootowalny pendrive

 

4.  W nowopowstałym folderze klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy WinSetupFromUSB_1-0-beta8.exe.

 

bootowalny pendrive

 

5.  Po chwili uruchomi się program WinSetupFromUSB, a także automatycznie zostanie wykryty nasz przyszły bootowalny pendrive.

 

WinSetupFromUSB

 

6.   Teraz konieczne będzie kliknięcie RMPrepUSB, który to przycisk znajduje się w górnej części aplikacji.

 

RMPrepUSB

 

7.  Otworzy się dodatkowy program o nazwie RMPrepUSB v.2.1.644, gdzie wymagane będzie dokonanie szeregu wyborów związanych z tworzeniem bootowalnego pendrive’a. Pierwszym krokiem jest wybranie Nazwy woluminu, jeśli chcemy możemy pozostawić ją bez zmian, ale dobranie odpowiedniej znacznie ułatwia przyszłą identyfikację.

 

bootowalny pendrive

 

8. Następnie musimy podjąć decyzję, co do systemu operacyjnego, jakiego ma używać nasz bootowalny pendrive. W przypadku tego poradnika zdecydujemy się na Windows XP, ale możemy też wybrać np. Windows Vista lub Windows 7.

 

pendrive

 

9.  Pozostałe opcje możemy pozostawić bez zmian, jeśli chcemy po prostu możliwie najszybciej stworzyć bootowalny pendrive. Ostatnim krokiem jest kliknięcie lewym przyciskiem myszy Twórz dysk USB.

pendrive8

10.  Pojawi się okienko, gdzie potwierdzamy nasze wcześniejsze wybory klikając OK.

 

pendrive

 

11.  Teraz pojawi się kolejne okienko, gdzie potwierdzamy formatowanie pendrive’a, a proces ten będzie łączył się ze skasowaniem wszystkich plików, jakie na nim zgromadziliśmy. Klikamy OK.

 

bootowalny pendrive

 

12. Po chwili pojawi się czarne okno, a program zaprezentuje nam szereg danych i poinformuje o postępie tworzenia bootowalnego pendrive’a. Istotne jest, aby poczekać aż samo zniknie, w przeciwnym razie proces może zakończyć się niepowodzeniem.

 

pendrive

 

13. W tym momencie możemy już zamknąć otwartą wcześniej aplikację RMPrepUSB v.2.1.644.

 

RMPrepUSB v.2.1.644

 

14. Wracamy do wciąż uruchomionego WinSetupFromUSB. Tutaj konieczne będzie wybranie, skąd program ma uzyskać dostęp do niezbędnych plików instalacyjnych. Zdecydowaliśmy się na Windows XP, a zatem wybieramy stosowną opcję zaznaczając ją i klikamy na „…” po prawej stronie.

 

pendrive

 

15. Pojawi się okno, gdzie będziemy musieli wskazać lokalizacje wspomnianych plików. Skąd je wziąć? Jeśli mamy oryginalną płytę możemy przygotować jej obraz, korzystając z niewielkich i prostych w obsłudze programów. Pierwszym jest ImgBurn – do pobrania tutaj >> ImgBurn << – drugim zaś Casper ISO Creator, pobierzemy go tu >>> Casper ISO Creator

 

bootowalny pendrive

 

16.  Jeśli nie mamy oryginalnej płyty w ramach testu możemy w pełni legalnie pobrać Windows 7 z sieci. Aby to zrobić należy odwiedzić poniższe strony i zapoznać się z warunkami użytkowania. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na takie działanie, konieczne będą zmian w ustawieniach programu – zamiast Windows XP musimy wszędzie wybierać Windows 7.

 

instalacja pendrive

 

My Digital Life  

Tweaking with Vishal 

17.  W przypadku tego poradnika skorzystamy z wcześniej przygotowanego obrazu płyty.

18.  Ostatnim krokiem jest kliknięcie dużego przycisku GO, znajdującego się na dole aplikacji. Rozpocznie się proces tworzenia bootowalnego pendrive’a.

pendrive z systemem

19.  Będziemy musieli zaakceptować umowę licencyjną.

bootowalny pendrive

 

20. Przenoszenie stosownych plików to dość powolny proces, toteż konieczne będzie uzbrojenie się w cierpliwość. Przez cały czas mamy możliwość śledzenia postępów na pasku u dołu aplikacji.

pendrive

 

21. Gdy bootowalny pendrive będzie gotowy, otrzymamy komunikat, który potwierdzamy kliknięcie przycisku OK.

 

bootowalny pendrive

 

22.  Teraz pora na testy. Zaznaczamy opcję Test in QEMU, a następnie klikamy GO.

 

QEMU

 

23.  Pojawi się czarne okno, gdzie zobaczymy postęp uruchomiania.

 

QEMU

 

24.  Następnie zobaczymy szczegóły dotyczące możliwości instalacji systemu operacyjnego w nowopowstałego bootowalnego pendrive’a.

 

pendrive

 

25.  Możemy wybrać jakąś opcję, a następnie nawet rozpocząć instalację systemu, jednak takie działanie nie zakończy się powodzeniem.

26.  Po skończonych testach znów zobaczymy znajome okienko z komunikatem Job done. Klikamy OK.

27. Co zatem zrobić, aby uruchomić komputer z bootowalnego pendrive’a? Musimy przejść do ustawień w BIOSie. Aby to zrobić, restartujemy komputer, upewniając się, że pendrive jest włożony do odpowiedniego wejścia.

28. Teraz, zaraz na początku uruchamiania PC naciskamy odpowiedni przycisk, aby wejść do opcji BIOSu (przeważnie jest to Delete). Niektóre płyty główne oferują też możliwość wyboru, z czego ma uruchamiać się system poprzez naciśnięcie F12.

29. Będąc w BIOSie odnajdujemy odpowiednie menu – wszystko zależy od posiadanej płyty głównej – i zmieniamy opcje tak, aby komputer uruchamiał się z bootowalnego pendrive’a.

30. Zapisujemy wszystkie zmiany, wychodzimy z BIOSu , a po chwili sprzęt zacznie uruchamiać instalator systemu, który wybraliśmy. Będzie to wyglądać identycznie, jak w teście, który uruchomiliśmy wcześniej.

31.  Stworzenie bootowalnego pendrive’a zajmuje nieco czasu, ale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Sposób numer dwa

Bootowalny pendrive z wlasnym boot menu
http://www.fotocommunity.com/pc/pc/display/22077920

Bootowalny pendrive z wlasnym boot menu

System operacyjny jest programem uruchamianym przez BIOS bazując na odpowiednich informacjach zawartych w tzw. bootsektorze. BIOS uruchamia tego typu programy z wielu różnych urządzeń. Najczęściej jest to dysk twardy komputera. Praktycznie może to być płyta CD a nawet pendrive. Możemy to wykorzystać i stworzyć dla siebie bootowalny pendrive, na którym zamieścisz przydatne programy lub system operacyjny gotowy do pracy na każdym komputerze. Zainstalowany system operacyjny będzie funkcjonował tak samo jak normalny system, więc wszystkie ustawienia będą zapisywane. Program antywirusowy na takim pendrive będzie działał skuteczniej. Posiadanie takiego pendrive’a jest konieczne, by zainstalować system na komputerze, w którym nie ma napędu optycznego.

Do utworzenia najlepiej jest użyć prostych narzędzi, nie wymagających poznawania skomplikowanych komend systemu, na którym pracujemy. YUMI to darmowy program, który jest kompatybilny z wieloma aplikacjami a jego obsługa nie jest trudna.

Instalacja YUMI i pierwszego obrazu na pendrivie.

Po pobraniu programu uruchamiasz plik instalacyjny. W pierwszej kolejności konieczne jest zaakceptowanie licencji oprogramowania. Następnie przechodzimy do zainstalowania pierwszego obrazu, który będzie znajdował się na naszej pamięci bootowalnej. Pierwszą rzeczą jest wybranie odpowiedniego dysku, z którego ma korzystać YUMI. Na liście pojawiają się tylko pamięci Flash chyba że włączymy opcję Show All Disks?, która pokazuje wszystkie dyski logiczne systemu. Ważne, by wybrać dokładnie ten dysk, którym jest nasz przyszły bootowalny pendrive. Bądź więc ostrożny, zły wybór może spowodować problemy i utratę danych.

Większość aplikacji z listy opiera się na systemie GNU/Linux, chociaż szybko zainstalujesz Windows. Zarówno jako system i jako instalator systemu. Wystarczy, iż zaznaczysz na liście interesujący cię program. Po wybraniu danej opcji konieczne jest wskazanie pliku obrazu płyty (ISO), poprzez opcję Browse to select the ISO. Jeśli nie posiadasz takiego możesz wybrać opcję pobierania (zaznacz Download the ISO). Nastąpi otwarcie w przeglądarce odpowiedniej strony, z której pobierzesz program. W przypadku niektórych systemów pobieranie powinno rozpocząć się automatycznie. Zainstalowanie pierwszego obrazu jest kluczowe, by pendrive stał się bootowalny. Potem dodawać można kolejne programy na nasz bootowalny pendrive. Istotne jest, by za pierwszym razem zaznaczyć opcję Format Drive. Następnie ukaże się okno, w którym zalecane jest zamknięcie przeglądarki plików i folderów explorer. W tym procesie zostanie utworzony bootsector na naszym dysku, który zostanie uprzednio sformatowany do systemu plików FAT32. Utracone zostaną wszystkie poprzednie dane znajdujące się na dysku, więc warto je najpierw skopiować (jeśli są ważne). Po zakończeniu instalacji pierwszego programu pojawia się okno z zapytaniem, czy interesuje cię zainstalowanie dodatkowych programów. W ten sposób nasz bootowalny pendrive będzie umożliwiał tzw. multiboot, czyli uruchamianie wielu systemów przy starcie komputera z jednego dysku lub pamięci.

Dodawanie kolejnych programów do listy.

Analogicznie dodajemy kolejne obrazy płyt. W tym wypadku nie musimy już formatować dysku, bowiem skończyłoby się to utratą poprzednich dystrybucji, które już zainstalowaliśmy. Dodawanie jest zatem polega na wybraniu pozycji z listy, znalezieniu (lub pobraniu) obrazu płyty dystrybucji i uruchomieniu skryptu instalującego pliki na naszym pendrivie. Mamy również możliwość zainstalowania dystrybucji lub programu, który nie znajduje się na liście. W tym celu wybieramy przedostatnią pozycję w liście, czyli Try an Unlisted ISO. Zawsze istnieje jednak groźba niepowodzenia takiej instalacji.

Uruchamianie pendrive’a.

Po tym, jak zostanie skonfigurowany nasz bootowalny pendrive, wystarczy uruchomić komputer z pamięcią wpiętą do jednego z portów USB. W momencie, gdy pojawi się okno BIOSu, informujące o przygotowaniach do uruchomienia komputera konieczne jest przywołanie odpowiedniego menu z ustawieniami BIOSu odnośnie wyboru urządzenia, z którego ma być uruchomiony system. Najczęściej jest tzw. bootmenu, uruchamiane jest jednak różnymi przyciskami (delete, F12 itp.) Czasami taka opcja znajduje się w ustawieniach BIOSu. Przeważnie pojawia się podpowiedź na ekranie, sugerująca jaki przycisk wybrać, by włączyć bootmenu. Jeśli nie ma takowej, konieczne będzie odwołanie się do dokumentacji naszej płyty głównej. Ukaże się wtedy menu, z którego uruchomisz każdy z zainstalowanych programów.

Usuwanie zainstalowanych przez nas programów.

Jeśli zainstalowana konfiguracja oprogramowania nie zadowala nas możemy w każdej chwili usunąć dany program korzystając z YUMI. Robi się to poprzez uruchomienie instalatora YUMI i zaznaczenie opcji Remove an Installed Item?.Ukaże się nam wtedy lista zainstalowanych na wybranym dysku bootowanych programów. By wyjść z tego trybu i powrócić do dodawania kolejnych programów wystarczy odznaczyć opcję You’re now in Uninstaller Mode! Kolejnym sposobem jest po prostu sformatowanie naszego pendrive’a. Z poziomu systemu Windows wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku wymiennego i wybrać opcję Formatuj. Zalecane jest, by nie używać szybkiego formatowania.

 

Powiązane słowa kluczowe

  • bootowalny pendrive
  • bootowalny pendrive windows 7
Przeczytaj poprzedni wpis:
Instalacja systemu Linux na pendrive

Możliwość uruchomienia komputera z innego niż standardowo zainstalowany systemu operacyjnego w wielu przypadkach potrafi być niezwykle przydatna. Pomijając kwestie wszelakich...

Zamknij