Formatowanie Pendrive

Pendrive, mimo całej swej mobilności, nie różni się wiele od dysku twardego, jaki posiada w zasadzie każdy komputer. Jednakże ten przenośny nośnik danych znacznie częściej ulega procesowi formatowania. Większość użytkowników właśnie poprzez formatowanie pendrive pozbywa się zbędnych plików, co jest o tyle wygodne, że w przypadku mniejszych urządzeń tego typu całość trwa dosłownie kilka sekund.

Warto jednak przyjrzeć się temu procesowi uważniej, sprawdzając, za co odpowiadają poszczególne opcje i jakie są między nimi różnice.

Jak sformatować pendrive w systemie Windows?

Zacznijmy od podstaw, czyli jak wykonać formatowanie pendrive. Klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy Mój komputer, a następnie na liście dysków odnajdujemy naszego pendrive’a.

formatowanie pendrive

Teraz klikamy go prawym przyciskiem myszy, po czym wybieramy Formatuj…. Pojawi się okienko, gdzie do wyboru będziemy mieć kilka możliwości. Niezależnie, czy używamy Windows XP, Windows Vista, czy Windows 7 – będą one bardzo zbliżone.

formatowanie pendrive

Gdy już wszystko ustawimy, pozostaje nam tylko kliknąć Rozpocznij, co będzie wiązać się z poniższym ostrzeżeniem:

 pendrive3

Formatowanie pendrive

Większość użytkowników w pierwszej kolejności przechodzi do Opcji formatowania, gdzie uwagę zwraca możliwość zaznaczenia Szybkie formatowanie. Czym różni się od pełnego?

Szybkie formatowanie wymazuje jedynie wszystkie pliki z dysku, nie przeprowadzając skanowania nośnika. Jest polecane w przypadku nowych pendrive’ów, lub takich, co do których mamy pewność, że są nieuszkodzone.

Pełne formatowanie, czyli brak zaznaczenia powyższej opcji, przed wymazaniem plików dokonuje sprawdzenia poprawności nośnika pod kątem bad sektorów i ewentualnego oznaczenia ich, co może zapobiec szybkiej utracie zgromadzonych na pendrive plików. Wykonajmy wtedy, gdy nie jesteśmy pewni co do „zdrowia” pendrive’a, lub jeśli istnieje ryzyko, że został w jakiś sposób fizycznie uszkodzony, np. spadł z biurka.

Pojemność

Spójrzmy zatem na pozostałe możliwości, jakie mamy w okienku Formatuj dysk wymienny. Pierwszą od góry jest pojemność. Wartość ta jest definiowana po prostu przez liczbę gigabajtów naszego pendrive’a i nie mamy na nią wpływu.

System plików

Drugą z opcji jest System plików. To, jakie możliwości będziemy mieli do wyboru, zależy od wcześniej wspomnianej pojemności i używanego systemu operacyjnego. Na przykład w Windows 7 możemy mieć do wyboru do czterech opcji: FAT, FAT32, NTFS oraz exFAT. Z kolei jeśli nasz pendrive ma więcej, niż 32 GB wolnego miejsca – FAT i FAT32 pozostaną niedostępne.

Który system plików wybrać?

bezpiecznie formatowanie dyskow przy uzyciu odpowiednich programow

http://www.morguefile.com/creative/BBoomerinDenial

W przypadku dysków twardych o pojemności większej, niż 60 GB NTSF jest naturalnym rozwiązaniem. Jednakże nie jest polecany dla pendrive’ów, nawet, jeśli mają więcej, niż 32 GB. Ponadto NTFS nie może poszczycić się pełną multiplatformowością. Pendrive NTFS w przypadku systemu Linux zostanie rozpoznany bez problemów, ale już komputery z systemem Mac będą wymagać dodatkowego zewnętrznego oprogramowania.

Z kolei FAT i FAT32 doskonale nadają się do dysków mniejszych niż 32 GB. Zwłaszcza, jeśli nie zamierzamy korzystać z plików większych, niż 2 GB (FAT) i 4 GB (FAT32). Ponadto wspomniane systemy mogą poszczycić się pełną multiplatformowością. Nośnik danych zostanie rozpoznany zarówno przez Windows, jak i Linux, czy Mac.

Pozostał nam jeszcze exFAT. Ten system plików wykorzystuje zalety FAT – szybkość działania, niewielki rozmiar – łącząc je z tym, co najlepszego ma do zaoferowania NTFS (wsparcie dla dużych plików). Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o pendrive. Jednakże w jego wypadku system Linux będzie wymagał dodatkowych sterowników.

Jeśli zależy nam na pełnej kompatybilności, polecanym rozwiązaniem jest FAT32, a w przypadku, gdy nasz pendrive na mniej, niż 2 GB – FAT. Jeśli będziemy korzystać z nośnikach o dużych rozmiarach i wykonywać operacje na dużych plikach – dobrym pomysłem jest pendrive NTFS.

Przyjrzyjmy się zatem zaletom każdego z systemów plików w porównaniu do innych:

NTFS:

 • – tworzenie partycji większych niż 32 GB
 • – operacja zapisu/odczytu na plikach większych niż 4 GB
 • – lepsza kompresja – więcej miejsca
 • – lepsze zarządzanie przestrzenią dyskową = mniejsza fragmentaryzacja
 • – większa liczba klastrów w przypadku większych dysków = mniej zmarnowanej przestrzeni dyskowej
 • – możliwość skorzystania z EFS (Encrypting File System) w przypadku Windows Professional

FAT i FAT32:

 • – pełna kompatybilność z w zasadzie każdym systemem operacyjnym
 • – wykorzystują niewielką ilość miejsca w przypadku pendrive’a
 • – mniejsze zużycie zasobów pamięci komputera dzięki mniejszej ilości operacji zapisu danych

exFAT:

 • – operacje zapisu i odczytu na plikach większych, niż 4 GB
 • – możliwość stworzenia partycji większej, niż 32 GB
 • – mniejsza fragmentaryzacja dzięki lepszemu zarządzaniu przestrzenią dyskową

Jaki rozmiar jednostki alokacji wybrać?

etykieta woluminum

http://www.flickr.com/photos/damirme/3907912223/

Przyjrzyjmy się teraz Rozmiarowi jednostek alokacji. Zacznijmy od tego, że dyski twarde wyposażono w klastry, a rozmiar jednostki alokacji odpowiada właśnie jednemu klastrowi. System plików przez cały czas czuwa nad tym, aby zapisywać stan każdego klastra – czy jest on wolny, czy już zajęty.

W przypadku, gdy jakiś plik lub jego część zajmuje dany klaster – niezależnie od tego, czy wykorzysta całą dostępną przestrzeń, czy też nie – klaster pozostanie zajęty. Tym samym duże klastry mogą prowadzić do sporych strat w pojemności nośnika danych.

Jednakże mniejsze klastry również nie są idealne, gdyż w przypadku dużego pliku ten musi być najpierw podzielony, a następnie złożony, co zajmuje czas.

Tym samym to, na jaki rozmiar jednostek alokacji zdecydujemy się, zależy od tego, jakie pliki znajdą się na naszym pendrive’ie.

Jeśli mają być duże – lepiej zdecydować się na większy rozmiar klastrów. W przypadku małych, lub gdy będziemy uruchamiać z pendrive programy/aplikacje – mniejszy.

Czym jest etykieta woluminu?

czym jest etykieta woluminum

http://pixabay.com/en/question-question-mark-request-63916/

Ostatnią sprawą do omówienia jest Etykieta woluminu. To po prostu nazwa naszego pendrive’a, ułatwiająca jego modyfikację. Wyobraźmy sobie, że mamy podłączone do komputera np. cztery urządzenia tego typu. Wybierając etykietę woluminu odpowiednią do ich przeznaczenia, łatwiej zorientować się co do zawartości – na przykład „filmy„, czy „dokumenty„.

Podobnie będzie, jeśli zapomnimy, co znajduje się na pendrive – odpowiednia etykieta pozwoli szybko odgadnąć zawartość nośnika. Tym samym mimo że możemy wpisać tam, co chcemy, warto trzymać się pewnych zasad.

Te ostatnie dotyczą też możliwości wyboru etykiety w zależności od systemu plików:

NTFS:

 • – maksymalna liczba znaków: 32
 • – nazwa będzie wyświetlana z pomocą dużych i małych liter, tak, jak ją wprowadzimy

FAT:

 • – maksymalna liczba znaków: 14
 • – brak możliwości wykorzystania następujących znaków: * ? . , ; : / \ | + = < > [ ]
 • – wyświetlana w całości dużymi literami niezależnie, jak wpiszemy.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bootowalny pendrive

Bootowalny pendrive pozwoli nam uruchomić dowolnie przez nas wybrany system operacyjny z niewielkiego nośnika danych, który zawsze mamy pod ręką....

Zamknij