Zainstaluj swoje gry na pendrive!

Lubisz grać, lecz nie chcesz instalować gier na swoim komputerze? Żaden problem! Umieść gry na pendrive i korzystaj z nich na każdym komputerze, do którego masz dostęp!

Większość gier komputerowych wymaga instalacji i tym samym zostaje przypisana do konkretnego komputera. Jest to jednak przymus pozorny i często niewygodny. Gracze, którzy cenią grę z przyjaciółmi za pośrednictwem LAN lub korzystają z więcej niż jednego komputera, potrzebują gier w wersji mobilnej. Szczególne znaczenie ma ona, kiedy gracze nie chcą, by gra była widoczna w rejestrze programów zainstalowanych. Największe możliwości dają im wówczas gry w wersji portable (przenośnej), które mogą być instalowane na dysku przenośnym lub nawet na pendrive. Istnieje również kilka domowych metod wykorzystania pendrive jako nośnika gier. Nie każdy z nich jednak może być wykorzystany do wszystkich typów gier.

Dlaczego gry wymagają instalacji?

Studia tworzące gry komputerowe są w stanie tworzyć gry w wersjach nie wymagających instalacji. Nie stanowi to wyzwania dla programistów, a wręcz przeciwnie, mogłoby oszczędzić im odrobinę pracy. Przyjęło się jednak, że gra wymaga zarówno instalacji na konkretnych PC, ale również swojego nośnika (płyty CD, DVD, pendrive, dostępu do sieci) jako swoistego klucza dostępu. Takie rozwiązanie stanowi najprostsze zabezpieczenie przed kopiowaniem, a więc naruszaniem praw autorskich. Oczywiście nie jest to poważna przeszkoda i współczesne oprogramowanie ominie ją z łatwością. Pozostało jednak jako kolejny czynnik, który ma zniechęcić do powielania gry. Co jednak z graczem, który legalnie nabył grę, ale wolałby, żeby nie zaśmiecała mu rejestru i była dostępna na więcej niż jednym urządzeniu? Czy wersja nie wymagająca instalacji jest uboższa i przysporzy graczowi nieoczekiwanych kłopotów? Nie. Jej jedyną wadą jest nieznaczne opóźnienie podczas uruchamiania gry na pendrive. Nie występuje ono w przypadku gier, które zostały od razu przygotowane przez twórców w wersji portable. Jednym zdaniem: mamy tu do czynienia ze sztucznym utrudnieniem.

Portable jako podstawa

Mając dostęp do plików instalacyjnych można umieścić grę na pendrive i zamienić ją w wersję portable. Służą do tego powszechnie dostępne programy. Pewną popularnością cieszył się program Portable Apps Creation Master, do nowszych rozwiązań należą: VMware ThinApp, P-Apps oraz JauntePE (ostatnia wersja 0.6.0). Wszystkie te programy pozwalają na szybkie przerobienie gry na wersję portable i są proste w obsłudze nawet dla niedoświadczonego użytkownika.

Popularność zyskuje oprogramowanie Cameyo (ostatnia wersja 2.0.834, częste aktualizacje), które jest darmowe w wersji demo. Umożliwia ono swobodną kreację wersji portable. Zakup pełnej wersji daje tu głównie dostęp do bazy programów i gier, którą zgromadzili twórcy urządzenia i z której można wówczas ściągnąć je bez dodatkowych opłat. Również darmowo można skorzystać z programu EvaLazer. Samo oprogramowanie służące do tworzenia wersji portable nie wymaga instalacji.

Jak faktycznie przygotować przykładową grę w wersji portable za pomocą jednego z wymienionych programów? Wykorzystajmy darmowy program, w tym wypadku Cameyo.

 1. Program ściągamy ze strony jej twórców. Od razu jest gotowy do włączenia i składa się z jednego pliku Cameyo.exe (Podobnie jest w wypadku konkurencyjnych programów)
 2. Uruchamiamy Cameyo, pojawia się ekran rejestracji
 1. Zaznaczamy „Later”, możemy również pominąć informację mailową o aktualizacjach
 2. Ekran zmienia się na stronę główną programu

gry na pendrive

 1. Wybieramy opcję „Capture app locally”
 2. Cameyo zbierze informacje o naszym systemie operacyjnym (może to chwilę potrwać na wolniejszych komputerach)
 3. Instalujemy program na dysku, pojawia się komunikat:

gry na pendrive

 1. Wybieramy opcję „Instal done”
 2. Program informuje nas o sukcesie operacji

pendrive

 1. Plik z grą o rozszerzeniu .exe pojawi się w folderze Cameyo apps, który zostanie utworzony na dysku systemowym w Dokumentach
 2. Plik można swobodnie przenieść na pendriva. Zadziała na każdym komputerze spełniającym wymagania sprzętowe dla danej gry.

Ten sposób stworzenia gry na pendrive jest najpewniejszy. Gra działa zawsze i od tej pory nie wymaga dostosowywania ustawień komputera, na którym jest uruchamiana. Spowolnienie uruchamiania jest właściwie niezauważalne.

Wadą tego rozwiązania jest niestety jego czasochłonność. Na starszych komputerach Cameyo (inne programy również) działa dość wolno. Spowodowane jest to koniecznością wirtualnego odwzorowania ustawień systemowych wymaganych przez grę. Rozwiązanie polecane zwłaszcza dla graczy, którzy spodziewają się, że mogą grać w na różnych systemach operacyjnych i urządzeniach.

Domowym sposobem

Domowym sposobem

http://www.morguefile.com/creative/VIRGINIAMOL

Wspomniane wcześniej domowe sposoby tworzenia gier na pendrive nigdy nie dają pewności, że powiodą się w przypadku wszystkich gier i zadziałają na każdym komputerze. Ich niewątpliwą zaletą jest za to oszczędność czasu i brak konieczności wykorzystania dodatkowych programów. Wystarczą proste narzędzia Windows.

Zdecydowanie najwygodniejszym sposobem wykonania mobilnej wersji gry jest metoda dodatkowego skrótu. Aby ją zastosować wystarczy:

 1. Przenieść folder z zainstalowaną grą na pendrive
 2. Na ekranie pendrive, po użyciu prawego kliknięcia myszy wybrać opcję „Utwórz skrót”
 3. Wyszukać lokalizację pliku .exe gry, która znajduje się na pendrive (w polu „Wpisz lokalizację elementu”)
 4. Potwierdzić przyciskiem „Dalej”
 5. Wpisać lub zatwierdzić nazwę skrótu
 6. Powstaje wówczas przenośna wersja gry, która powinna bez problemu uruchomić się na innych komputerach.

W przypadku gier, na których sprawdzono rozwiązanie, działało ono bez zarzutu. Prawdopodobnie jednak część gier online może nie zadziałać lub wymagać konfiguracji urządzenia, na którym są uruchamiane.

Alternatywą dla przedstawionego sposobu może być metoda archiwum, jest ona nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna. Działania wyglądają tu następująco:

 1. Znajdź folder z zainstalowaną grą
 2. Skopiuj nazwę pliku uruchamiającego grę [zazwyczaj .exe]
 3. Zaznacz wszystkie pliki w folderze, w którym gra jest zainstalowana
 4. Wybierz opcję „Dodaj do archiwum” [prawy klik myszy i „Add to archive” lub „Dodaj do archiwum”
 5. Wybierz najlepszą możliwą metodę kompresji [Metoda kompresji -> „Najlepsza” lub „Best”]
 6. Zaznaczamy po prawej stronie okna opcję „Utwórz archiwum SFX”
 7. Wejdź w zakładkę „Opcje zaawansowane”
 8. Wybierz po prawej stronie „Opcje SFX”
 9. W polu „Uruchom po wypakowaniu” wklej nazwę pliku
 10. Wejdź w zakładkę „Tryby”
 11. Wybierz opcję „Wypakuj do folderu tymczasowego”
 12. Wybieramy opcję „Ukryj wszystko”
 13. Zatwierdzamy wszystkie wprowadzone ustawienia

Oba sposoby doskonale sprawdzają się w przypadku starszych gier. Niestety brak kompletnych danych, powoduje iż gracze muszą osobiście przetestować czy ich ulubione gry pozwolą się zmienić w wersję quasi-portable. Nie zajmie to wiele czasu i nie niesie za sobą żadnego ryzyka.

Zastrzeżenia

Przed zdecydowaniem się na przeniesienie swoich gier na pendrive należy upewnić się, że spełni on nasze oczekiwania. Przede wszystkim musi być na nim odpowiednia ilość miejsca wolnego, nie tylko na samą grę, ale również pliki, które ona nadbudowuje (Np. pliki z zapisanymi grami „save”, dodatkowe mapy, pliki edytowane przez użytkownika itp.). Bezpiecznym buforem jest pozostawienie 1/3 pojemności pendrive wolnej. Istotne może być również ograniczenie sprzętowe. Komputer do którego dołączamy pendrive z grą musi spełniać określone przez jej twórców wymagania (RAM, karta graficzna, system operacyjny). Dla najbardziej zaawansowanych gier również port USB 1 może nie wystarczać by zapewnić ich płynne działanie. Jeśli jednak komputer spełnia wyśrubowane wymagania stawiane przez twórców gry, zapewne został również wyposażony w USB 2.0 lub 3.0.

Podsumowanie gier na pendrive

Podsumowanie gier na pendrive

http://www.morguefile.com/creative/bigal101

Każdą grę można umieścić na pendrive i korzystać z niej na innym komputerze. W większości przypadków wymaga to jedynie kilku kliknięć i prostych narzędzi systemowych (WinRar, Explorer). Do stworzenia wersji portable, która zadziała ze 100% pewnością na różnych systemach operacyjnych, mogą być potrzebne profesjonalne programy i nieco cierpliwości. Pierwotne utworzenie pliku przenośnego wymaga również przeważnie instalacji gry na przynajmniej 1 komputerze. Na szczęście coraz częściej twórcy decydują się na udostępnienie swoich gier także w gotowej do uruchomienia wersji portale. Pozostali trwają w przekonaniu, że sprzyja to naruszaniu ich praw autorskich.

 

5 Responses to Zainstaluj swoje gry na pendrive!

 1. Kania Mania napisał(a):

  Wypasiony wpis. Również interesuję się tą tematyką. Gwarantuję iż wpadnę wiele razy. Kłaniam się.

 2. Kutre Mon napisał(a):

  Ciekawy opis. Od miesiąca wypatruję wiadomości z tej dziedziny. Zamierzam wpadać każdego dnia.

 3. Denis napisał(a):

  Pomysł bardzo ciekawy jeśli mamy mało miejsca na dysku lub po prostu chcemy pograć w grę na innych komputerze. Dzięki za wpis, bo dzisiaj nie tylko instaluje się system operacyjny z pendrive ale jak widać i gry można uruchamiać bez problemów w wersji portable.

 4. Sizzler napisał(a):

  Ciekawa koncepcja w szczególności gdy często zmieniamy komputery lub.. nie mamy praw do instalowania gier na komputerach w pracy:)

 5. Michał napisał(a):

  Hej Sizzler,

  dokładnie drugie zdanie, które napisałeś było inspiracją, która spowodowała to, dlaczego mam gry zainstalowane na osobnym pendrive’ie – hehe ;) Sprawdza się to w praktyce doskonale, oczywiście, mówię tutaj o grach z epoki kamienia łupanego, kilka megabajtów, przyjemność oraz odprężenie na kilka chwil – zawsze coś ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak przyśpieszyć pendrive

Jak przyspieszyć pendrive? Pendrive obecnie w zasadzie stał się drugą dyskietką. Urządzenia tego typu są tanie, proste w obsłudze, a...

Zamknij