Instalacja systemu linux na pendrive

grey Instalacja systemu linux na pendrive

http://www.flickr.com/photos/oddsock/59445744/

Instalacja systemu Linux na pendrive

Potrzebujesz Linuxa w wersji mobilnej? Nie ma problemu, w końcu nie zajmuje tyle miejsca co Windows więc swobodnie możesz zainstalować go na pendrive.


Sposobów umieszczenia systemu operacyjnego Linux na dysku typu flash jest kilka. Ze względu na różnice pomiędzy różnymi typami Linuxów, warto skorzystać z narzędzia o odpowiedniej elastyczności. W artykule linux-na-pendrive przedstawiona została metoda oparta o program LinuxLive USB kreator, tu skupimy się na wykorzystaniu Unetbootin, który przez wielu użytkowników Linuxa uważany jest za standardowe narzędzie do tworzenia przenośnych systemów operacyjnych typu Linux.

Co to za program?

Unetbootin należy do programów FLOSS (free/libre/open source software), polskie WIOO. Oznacza to, że możemy pobrać go bezpłatnie ze strony producenta i korzystać z niego bez obawy o naruszenie prawa własności intelektualnej. Jest udostępniony na stronie: unetbootin

grey Instalacja systemu linux na pendrive

Program dostępny jest w trzech wersjach, a wybór konkretnej z pośród nich zależy od systemu operacyjnego używanego na komputerze, który wykorzystamy do stworzenia wersji mobilnej. Twórcy postawili na wszechstronność i program działa zarówno na Windows (wersja 2000 i następne) jak i na Linuxie. Dostępna jest również opcja kompatybilna z MAC OS X. Niestety komputery Mac nie mogą wykorzystać opcji, którą tu opisujemy, tj. uruchomić systemu operacyjnego z pendrive.

Unetbootin dostępny jest zarówno w angielskiej jak i polskiej wersji językowej. Język dobierany jest automatycznie z zachowaniem zgodności z programem operacyjnym.

Może zostać wykorzystany do tworzenia mobilnych wersji szerokiego wachlarza Linuxów . Obsługuje między innymi systemy: Fedora, Ubuntu, Debian, LinuxMint, openSUSE i blisko 20 innych. Ma również dodatkowe zastosowania. Można za jego pomocą uruchomić z pendrive programy takie jak Partem Magic czy FreeDOS. Nas jednak interesuje głównie jego podstawowa opcja.

Czego potrzebujemy?


Aby przeprowadzić operację konieczny będzie pendrive sformatowany w systemie FAT 32. Jeśli nie został w ten sposób przygotowany przez producenta, możemy skorzystać z programu do formatowania (choćby: EASEUS Particion Manager, HP USB Disk Storage Format Tool, PeToUSB).

Oprócz tego potrzebujemy obrazu instalacyjnego programu operacyjnego, jaki chcemy umieścić na pendrive. Będzie on miał rozszerzenie .ISO. Możemy ściągnąć go ze strony twórców odpowiedniego Linuxa. Program Unetbootin ma wbudowaną opcję pomocy, która wyszukuje odpowiednie strony i pozwala uruchomić pobieranie bezpośrednio z ekranu Unetbootin. Są zamieszczone również krótkie opisy przybliżające daną wersję Linuxa użytkownikowi i wskazujące czym różni się on od pozostałych.

Wreszcie musimy mieć program Unetbootin, który ściągamy ze strony producenta w wersji gotowej do uruchomienia. Instalacja nie jest wymagana.

Instalacja systemu Linux na pendrive

Jeśli mamy wszystko, czego nam potrzeba, dalsza procedura jest już bardzo prosta. W tym wypadku test został przeprowadzony z wykorzystaniem Windows XP jako systemu operacyjnego, na którym wykonujemy operację i Ubuntu jako systemu umieszczanego na pendrive. Sposób jest identyczny w wypadku wszystkich wersji Windows, drobne odrębności przy użyciu Linuxa również w charakterze systemu, na którym wykonamy operację można znaleźć niżej.

 1. Uruchamiamy program Unetbootin. Pojawia się ekran startowy.

grey Instalacja systemu linux na pendrive

 1. W górnym oknie możemy wybrać wersję Linux, którą chcemy zainstalować. Program pozwoli nam wybrać system z listy (kilkadziesiąt pozycji) i podpowie nam na jakiej stronie go znaleźć.

grey Instalacja systemu linux na pendrive

 1. W środkowym polu wyszukujemy lokację pliku .ISO, z którego chcemy zainstalować Ubuntu.

grey Instalacja systemu linux na pendrive

 1. W dolnym polu zaznaczamy lokalizację docelową, czyli pendrive sformatowany w FAT 32

grey Instalacja systemu linux na pendrive

 1. Zatwierdzamy i uzbrajamy się w cierpliwość. Nawet na dobrym sprzęcie tworzenie Linuxa na pendrive trwa kilka minut. Pojawia się wówczas ekran instalacyjny.

grey Instalacja systemu linux na pendrive

 1. Po zakończeniu operacji korzystnie jest wykonać restart komputera. Na pendrive mamy już Linuxa, a dokładniej Ubuntu

 

To samo na Linuxie

Program Unetbootin wymaga 1 dodatkowej operacji jeśli uruchamiamy go na Linuxie, korzysta również z nieznacznie różniącego się ekranu roboczego.

Główna różnica polega na konieczności wprowadzenia ustawień dla ściągniętego pliku z programem Unetbootin. Po pobraniu pojawia się on w wersji nie możliwej do uruchomienia (Dla użytkowników Windows: tak jakby nie miał zakończenia .exe).

Należy zmienić sytuację za pomocą prostej komendy:

chmod +x ./unetbootim-linux

lub

Wybrać zmianę w zakładce „Właściwości” (Properties) i „Zezwolenia” (Permissions). Jest tam opcja „Wykonywalny” (Executable).

Po zaznaczeniu jej lub wpisaniu komendy dalsza procedura jest zbliżona do tej, która została przedstawiona dla Windows.

Ekran wygląda następująco:

grey Instalacja systemu linux na pendrive

Podsumowanie instalacja systemu linux na pendrive

grey Instalacja systemu linux na pendrive

http://devianteles.deviantart.com/art/I-Love-Linux-Kids-Wallpaper-209929139

Stworzona przez nas mobilna wersja Linuxa (Live USB drive) zasadniczo może być użyta na dowolnym PC. Wciąż jednak pozostaje konieczność przestawienia ustawień BIOS-u w celu wybrania pendrive jako dysku startowego, z którego uruchamiany jest system operacyjny. Najłatwiej podczas uruchamiania komputera zatrzymać operację na poziomie BIOS (często przycisk [Pause/Break] pozwala nam zatrzymać szybko uruchamiający się komputer) i wejść w ekran jego ustawień. W zależności od producenta będzie to klawisz [Del], [F2], [F1] lub inne. Musimy wybrać pamięć USB jako dysk startowy, na którym komputer najpierw wyszuka system operacyjny. Po uruchomieniu Ubuntu poprosi nas o określenie hasła dostępu i będziemy mogli od razu z niego korzystać.

Linux (w tym wypadku Ubuntu, ale również każdy inny) może być odpalany z pamięci typu pendrive nawet przez laika, który na co dzień korzysta z systemu Windows i chciałby zapoznać się z oprogramowaniem open source. Wykorzystanie programu Unetbootin jest metodą prostą oraz- co równie istotne – darmową. Jeśli masz pytania dotyczące instalacji systemu linux na pendrive proszę o stosowne komentarze na dole w celu wyjaśnienia potencjalnych problemów.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Instalacja systemu linux na pendrive, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

2 Responses to Instalacja systemu linux na pendrive

 1. Andre pisze:

  Znakomicie. Ale tu pytanie: czy opisana procedura ma zastosowanie do zewnętrznego dysku USB? Mam taki dysk – 250G ale sformatowany do systemu plików NTsf. Czy konieczna jest operacja dostosowania dysku do FAT32? Pytania pewno dyletanckie ale liczę na dwa słowa.
  Andre ostatnio opublikował…Witam serdecznieMy Profile

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Piotr pisze:

  Witam
  Korci mnie Linux , a wersja na pen drive jest fajną opcja .
  Moje pytanie jest następujące .
  Czy instalując linuxa na usb nie trzeba zakładać partycji (/,/home,SWAP)?
  Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 − = trzy

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge

Najpopularniejsze, skuteczne Tips&Tricks w sieci :

http://wirtualny-wojownik.pl

Unikalne, Autorskie Poradniki Komputerowe ! Stylowo, Konkretnie na Temat.

Przeczytaj poprzedni wpis:
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Aktualizacja biosu z pendrive

Wbrew pozorom, najbardziej niezmienna część oprogramowania, jaką jest BIOS, również może wymagać aktualizacji. Kiedyś była ona dokonywana za pomocą dyskietki,...

Zamknij