Instalacja Windows 7 z pendrive

Od wielu już lat jedyną możliwością instalacji systemu Windows na komputerze osobistym było posiadanie płyty z oprogramowaniem. Teraz można to zrobić w o wiele łatwiejszy i szybszy sposób korzystając z pamięci przenośnej, czyli popularnego pendrive’a.

Musi on mieć co najmniej 4GB pamięci, aby zmieściły się na nim wszystkie pliki instalacyjne systemu Windows. Instalacja windowsa 7 z pendrive przebiega szybciej niż z nośnika optycznego i nie jest skomplikowana.

Najpierw trzeba jednak pendrive’a odpowiednio przygotować, pamiętając o tym, że będzie on sformatowany, więc wszelkie znajdujące się na nim dane warto wcześniej skopiować na inny nośnik lub bezpośrednio na jedną z partycji dysku twardego.

Do stworzenia bootowalnego pendrive potrzebny będzie obraz systemu Windows oraz udostępnione przez Microsoft darmowe narzędzie Windows 7 USB/DVD Tool. Można je bez problemu pobrać z internetu, wystarczy wpisać nazwę w wyszukiwarkę.

Następnie pobrane narzędzie instalujemy postępując zgodnie ze wskazówkami instalatora.

Kolejną czynnością jest uruchomienie zainstalowanego programu, poprzez dwukrotne kliknięcie w jego ikonę na pulpicie. W oknie, które pojawi się na ekranie, trzeba nacisnąć przycisk Browse i wskazać lokalizację pliku z obrazem systemu Windows, po czym kliknąć Next. W następnym oknie wybieramy przycisk USB Device, po czym wskazujemy literę naszego dysku USB, wybierając ją z rozwijalnej listy i klikamy przycisk Begin Copying.

W tym momencie pokaże się ostrzeżenie, że wszystkie znajdujące się na nośniku dane będą wymazane, więc potwierdzamy klikając Erase USB Device. Następnie kolejny raz musimy potwierdzić decyzję o usunięciu danych, naciskając przycisk Tak.

Instalacja windows 7 z pendrive

Teraz nośnik pamięci jest formatowany i następuje instalacja Windows 7 z pendrive. Potwierdzeniem prawidłowego przebiegu całej operacji jest pojawienie się okna z napisem Bootable USB device created successfully. Przygotowana w ten sposób instalacja Windows 7 z pendrive przydaje się zwłaszcza do instalacji systemu na wszelkich netbookach, czy notebookach, nie posiadających napędu optycznego.

Warunkiem koniecznym jest jednak wcześniejsza zmiana ustawień w BIOS’ie, dzięki czemu instalacja pendrive będzie w ogóle możliwa. Na każdym komputerze BIOS uruchamiamy w trakcie rozruchu systemu Windows, wciskając odpowiedni klawisz (najczęściej jest to Delete, F2 lub F10). Teraz trzeba odnaleźć opcję First Boot Device, która może znajdować się w Advaced Bios Creatures, ale czasem trzeba poszukać gdzie indziej. Po jej odnalezieniu, „najeżdżamy” na nią i klikamy Enter.

Jako First Boot Device wybieramy USB, a jako Second Boot Device wybieramy Hard Disk. Teraz zapisujemy zmiany. Dzięki nim komputer podczas startu najpierw będzie odczytywał dane z nośnika USB, a dopiero w następnej kolejności z dysku twardego.

Sama instalacja systemu odbywa się praktycznie bez naszego udziału, ewentualnie musimy od czasu do czasu potwierdzić wykonywanie jakiejś czynności.

Instalacja Windows 7 z pendrive na trzy sposoby

instalacja windows 7 z pendrive
http://www.morguefile.com/creative/imelenchon

Sama instalacja Windows 7 z pendrive nie jest zbyt skomplikowana, ale oczywiście najpierw trzeba taki bootowalny pendrive odpowiednio przygotować. Istnieje kilka sposobów, przy pomocy których można tego dokonać. Poniżej przedstawione są instrukcje krok po kroku, łącznie z ustawianiem zmian w BIOS’ie, dzięki którym z pewnością instalacja zakończy się sukcesem.

Sposób nr 1

Przygotowanie rozruchowego dysku USB

W tym celu posłużymy się wygodnym i łatwym w obsłudze programem PowerISO, który można bez problemu ściągnąć z sieci.

 1. Ściągamy z sieci i instalujemy program PowerISO w najnowszej z dostępnych wersji, a następnie uruchamiamy go.

 2. Wkładamy wybrany pendrive do portu USB (minimalna pamięć to 4GB).

 3. Otwieramy w programie Power ISO menu Narzędzia, a następnie Create Bootalbe USB Drive. Otworzy się okno tworzenia dysku rozruchowego. W przypadku, gdy pracujemy na systemie Windows 7 lub Vista, potwierdzamy kontynuację.

 4. Następnie w otwartym oknie klikamy przycisk „…”, aby otworzyć obraz płyty z Windows 7 (wybieramy lokalizację pliku).

 5. Wybieramy nasz dysk USB z listy Destination USB Drive.

 6. Teraz trzeba wybrać Write Method – najlepiej, by było to USB-HDD.

 7. Klikamy przycisk „Start” i rozpoczyna się tworzenie rozruchowego dysku USB.

Proces powinien przebiegać bez zakłóceń, ale jeśli wystąpią jakiekolwiek błędy to warto sformatować dysk USB i spróbować jeszcze raz.

Konfiguracja BIOS

Oczywiście samo przygotowanie dysku rozruchowego USB to jeszcze nie wszystko, gdyż aby instalacja Windows 7 z pendrive była możliwa, konieczna jest jeszcze zmiana ustawień w BIOS’ie. Choć w każdym komputerze może to wyglądać nieco inaczej, to najczęściej robi się to w kilku krokach.

 1. Restartujemy system.

 2. W trakcie rozruchu, zanim zacznie uruchamiać się system Windows, naciskamy klawisz F1, F2, Delete lub ESC (oznaczenie klawisza jest zazwyczaj wyświetlane na ekranie).

 3. Przechodzimy do sekcji Boot Devices.

 4. Czasem zdarza się niestety, że system nie obsługuje bootowalnych dysków USB, ale przyjmijmy, że nasz akurat nie ma z tym problemów. Ustawiamy nasz dysk USB jako primary boot device.

 5. Wychodzimy z BIOS’u i zapisujemy wszystkie zmiany.

Uruchamianie i instalacja systemu z dysku USB

Po wykonaniu zmian w BIOS’ie instalacja Windows 7 z pendrive zostanie uruchomiona automatycznie w trakcie startu systemu, jeśli oczywiście umieścimy dysk USB w porcie. Proces może trochę potrwać, co uzależnione jest od szybkości dysku rozruchowego.

Sposób nr 2

Przygotowanie dysku USB

Podobnie jak w powyższym przypadku potrzebny nam będzie obraz płyty instalacyjnej Windows 7. Oprócz tego skorzystamy z bardzo wygodnego w obsłudze programu WinToFlash. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie dysku rozruchowego także innych wersji Windowsa, ale niestety polska wersja językowa nie jest najlepsza, więc lepiej pozostać przy angielskiej.

 1. Pierwszym krokiem powinno być sformatowanie wybranego nośnika danych USB.

 2. Program WinToFlash należy ściągnąć z sieci, zainstalować i uruchomić.

 3. W otwartym oknie potwierdzamy Windows setup transfer wizard.

 4. W zakładce Task wybieramy wersję systemu, którą chcemy umieścić na dysku Flash.

 5. Teraz określamy lokalizację dysku instalacyjnego oraz naszego dysku USB.

 6. Następnie potwierdzamy Windows EULA.

 7. Czas oczekiwania na ukończenie procesu zależy od wielu czynników i może trwać zarówno 10 minut, jak i pół godziny. Po jego zakończeniu otrzymamy bootowalny dysk USB, z którego możliwa będzie instalacja Windows 7 z pendrive.

Konfiguracja BIOS

Zmiana ustawień w BIOS’ie wygląda dokładnie tak samo, jak było to opisane powyżej. W przypadku, gdy pojawią się jakieś trudności, warto skorzystać ze znajdujących się w sieci poradników, np. BIOS dla początkujących itp.

Uruchamianie i instalacja systemu z dysku USB

Zmiany, dokonane w BIOS’ie sprawią, że instalacja Windows 7 z pendrive rozpocznie się automatycznie i nie różni się w niczym od tej, przeprowadzanej z dysku CD.

Sposób nr 3

Przygotowanie dysku USB

Ta metoda wymaga nieco doświadczenia i uwagi, gdyż trzeba dokładnie wpisywać wszelkie komendy, aby operacja zakończyła się sukcesem. Nie ma za to potrzeby ściągania ani instalowania jakichkolwiek dodatkowych aplikacji, gdyż dysk rozruchowy utworzymy, korzystając z wiersza poleceń w Menu Start. Zanim do tego przystąpimy, upewnijmy się, że posiadamy płytę z instalatorem Windows 7 oraz pendrive z co najmniej 4GB wolnego miejsca.

1. Najpierw musimy sformatować pendrive do formatu NTFS – siłą rzeczy wszystkie dane zostaną utracone. Wykonujemy to w następujący sposób:

 • w Menu Start klikamy wiersz poleceń „Uruchom”,

 • teraz wpisujemy polecenie diskpart, które otworzy program partycji (każde polecenie potwierdzamy klawiszem enter),

 • następnie wpisujemy i potwierdzamy polecenie list disk, aby wyświetlić listę dostępnych dysków,

 • sprawdzamy i zapamiętujemy (lub zapisujemy na kartce), jaki numer dysku ma nasz pendrive,

 • wpisujemy select disk X (X to zapisany wcześniej numer dysku), potwierdzamy klikając enter,

 • kolejna czynność to wpisanie polecenia clean, które wyczyści pendrive,

 • tworzymy partycję, wpisując create partition primary, potwierdzamy enterem

 • wpisujemy select partition 1 i znów potwierdzamy wciskając enter,

 • teraz wpisujemy active, aby wybrana partycja była aktywna,

 • przystępujemy do formatowania dysku, wpisując format FS = NTFS i potwierdzając Enterem,

 • przydzielamy naszemu dyskowi USB literę X, poprzez wpisanie polecenia assign letter=X (nie jest to konieczne, ale uprości dalsze instrukcje),

 • wpisujemy i potwirdzamy exit.

2. Teraz wkładamy płytę instalacyjną Windows 7 do napędu (pendrive musi oczywiście znajdować się w porcie USB). Przy założeniu, że napęd DVD oznaczony jest literą G, a pendrive literą X, wpisujemy następującą komendę w wierszu poleceń:

G:\boot\bootsect.exe/nt60 X

3. Dysk USB jest już odpowiednio przygotowany, więc możemy przystąpić do kopiowania plików instalacyjnych. Robimy to, wpisując i potwierdzając polecenie:

xcopy G:\*X:/s

Teraz nasz bootowalny dysk jest już gotowy i możliwa jest instalacja Windows 7 z pendrive.

Konfiguracja BIOS

Tutaj wszystko odbywa się identycznie, jak w pierwszym przypadku – ustawiamy w BIOS’ie dysk USB jako primary boot device i potwierdzamy zmiany.

Uruchamianie i instalacja systemu z dysku USB

Ustawienie dysku USB, jako primary boot device sprawia, że podczas uruchamiania systemu nastąpi rozruch z pendrive i automatycznie rozpocznie się instalacja systemu Windows 7 z pendrive.

Podsumowanie

podsumowanie instalacji windows 7
http://www.morguefile.com/creative/holder

Choć większość użytkowników komputerów przyzwyczaiła się już do instalacji systemów z nośników optycznych, to jednak bootowalne pendrive’y stają się coraz popularniejsze. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy laptopa bez napędu DVD, ale nie tylko. Sporą zaletą takiego sposobu instalacji jest to, że przebiega ona o wiele szybciej niż z płyty. Warto więc poświęcić chwilę i przygotować taki dysk USB za pomocą jednego z wymienionych sposobów. Jest ich oczywiście o wiele więcej, ale te są sprawdzone i przede wszystkim łatwe do przeprowadzenia. Sama instalacja Windows 7 z pendrive nie różni się w niczym od tej z płyty, ale przebiega znacznie szybciej.

Powiązane słowa kluczowe

 • instalacja windows 7 z pendrive
 • windows 7 z pendrive
 • jak zainstalować windows 7 z pendrive
 • instalowanie windows 7 z pendrive
 • instalacja windows 7
 • windows 7 na pendrive

One Response to Instalacja Windows 7 z pendrive

 1. Lagnesja napisał(a):

  Krótko, ale konkretnie.

  A jednak warto. Wystarczy poszperać chwilę w internecie by dotrzeć do interesujących treści. Podoba mi się. Lubię to. Chętnie podzielę się z innymi informacją na temat tego bloga. To mogą być również ich ulubione historie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge