Instalacja Windows Xp z Pendrive – 3 Sprawdzone Sposoby

Instalacja Windowsa XP z pendrive to na pierwszy rzut oka łatwe zadanie. Sprawa komplikuje się jednak, kiedy nasz napęd optyczny nie działa lub chcemy zainstalować system na netbooku albo innym urządzeniu pozbawionym czytnika płyt CD.

W takim przypadku posłużyć możemy się pendrivem, który zostanie nośnikiem naszego oryginalnego systemu. O ile w przypadku Windowsa 7 oraz 8, Microsoft wydał oficjalne aplikacje pozwalające na łatwe i szybkie zmienienie swojego pendrive w bootowalną pamięć flash, to w przypadku Windowsa XP do dzisiaj nie doczekaliśmy się publikacji takiego oprogramowania. Powoduje to, że właściwe sformatowanie pendrive’a staje się bardziej skomplikowane i wymaga skorzystania z zewnętrznych aplikacji stron trzecich.

Zadanie to nie jest tak proste jak zwyczajna instalacja, przeciętny użytkownik może mieć więc spore problemy z zainstalowaniem Windowsa XP z poziomu pendrive i z wcześniejszym przygotowaniem urządzenia. W poniższym poradniku zostały zawarte wszystkie najważniejsze informacje, które krok po kroku tłumaczą jak powinna wygląd instalacja Windows XP z pendrive.

Spis treści – instalacja windows xp z pendrive

Przygotowania – od czego należy zacząć?

Zanim przejdziemy do instalacji Windowsa XP na pamięci flash, musimy się upewnić, że posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria, które wymagane są w tym procesie. Zalicza się do nich:

 • Pendrive – o pamięci co najmniej 1GB, dla pewności warto zaopatrzyć się jednak w urządzenie z pamięcią dwukrotnie większą
 • Płyta z Windowsem XP – oficjalną, oryginalną wersją
 • Komputer z napędem CD oraz gniazdami USB
 • Oprogramowanie BootSect.exe, PeToUSB oraz usb_prep8 (przygotowuje pliki instalacyjne Windowsa do przeniesienia na pendrive)

Oprócz tego należy się upewnić, czy pendrive jest bootowalny oraz czy komputer pozwala na bootowanie plików bezpośrednio z pamięci flash. Jeżeli jesteś posiadaczem starszego pendrive, to warto zainwestować w nowe urządzenie – dzięki szybszemu transferowi danych pozwoli to na przyspieszenie procesu instalacji systemu i uchroni przed niepotrzebnymi komplikacjami i spowolnieniami.

Instalacja Windows XP z pendrive – krok po kroku

Instalacja Windows XP z pendrive – krok po kroku

http://www.morguefile.com/creative/mepaki

Cały proces przygotowania pendrive oraz instalacji z niego Windowsa XP opisany został w kolejnych, prosto ujętych krokach. Wszędzie tam gdzie zaistniała taka potrzeba, opis uzupełniony został o screeny, mające rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc w poprawnym wykonaniu wszystkich operacji.

Krok 1 – instalacja niezbędnego oprogramowania

W celu poprawnego przejścia przez cały proces instalacyjny niezbędne będą trzy aplikacje – BootSect.exe (narzędzie do zarządzania funkcjami bootowania), PeToUSB oraz usb_prep8, o którym wspominano już wcześniej.

Krok 2 – formatowanie pamięci flash

Umieść pendrive w odpowiednim porcie swojego komputera. Uruchom wcześniej pobrany plik PeToUSB.exe i w oknie, które się pojawi wybierz następujące opcje:

 • Destination Drive: USB Removable
 • Zaznacz Enable Disk Format
 • Zaznacz Quick Format
 • Zaznacz Enable LBA (FAT 16x)
 • Nazwa napędu: Windows XP (lub każda inna)

instalacja windows xp z pendrive

Po wszystkim naciśnij START. Program wyświetli monit, czy chcesz kontynuować – klikamy oczywiście Yes. W tym momencie pojawi się kolejne okienko dialogowe:

„You are about to repratition and format a disk. Disk: […]. All existing volumes and data on that disk will be lost. Are You Sure You Want To Continue?” PeToUSB jak widać bardzo mocno dba o nasze dobro, gdyż po raz drugi pyta się czy chcemy kontynuować ostrzegając jednocześnie przed niedającą się odwrócić stratą wszystkich danych i plików zapisanych na pendrive. Ponownie klikamy Yes i po kilku sekundach pracy programu powinniśmy ujrzeć okienko Operation Completed Successfully!

Krok 3 – uruchomienie wiersza poleceń

Otwórz okienko dialogowe Uruchamianie (w Windows 7 i nowszym w wyszukiwarce wystarczy wpisać Uruchom i wybrać wynik, który się pokaże, w Windowsie XP i starszych przejść natomiast do Menu Start > Uruchom). W polu otwórz wpisz cmd co wywoła DOS-owy wiersz poleceń.

Przejdź do katalogu, w którym znajduje się wcześniej pobrany plik bootsect.exe. Jak tego dokonać? Zakładając, że plik znajduje się w C:\bootsect, to w czarny okienku dialogowym wpisujemy cd\ i naciskamy enter. W następnym kroku wpisujemy cd bootsect co przenosi nas pod wybraną ścieżkę i do wskazanego wcześniej folderu.

instalacja windows xp z pendrive

Krok 4 – aktualizacja bazy kodowej bootowania

Kiedy konsola jest już przygotowana do dalszego działania, wpisujemy sekwencję bootsetct /nt52 H: W miejscu tym należy zaznaczyć, że litera na końcu odnosi się do litery, którą system przypisał do pendrive jako nowego, zewnętrznego dysku – w przypadku każdego komputera może to być inna literka w zależności od ilości partycji i dysków twardych.

Po potwierdzeniu enterem powinieneś ujrzeć napis „Successfully updated filesystem bootcode. Bootcode was successfuly updated on all targeted volumes.” Nie zamykaj jednak okienka cmd gdyż jeszcze nam się przyda i przejdź do kroku następnego.

instalacja-windows-xp-z-pendrive

Krok 5 – uruchamianie usb_prep8

W konsoli wpisz cd, a następnie cd usb_prep8 (oczywiście jeżeli plik znajduje się w innym miejscu niż główny katalog dysku C: to wtedy musisz podać jego pełną ścieżkę, gdyż inaczej nie zostanie zainicjowany). Czarne DOS-owe okienko powinno wyglądać wtedy następująco:

instalacja win xp pendrive

Naciśnij dowolny guzik, aby kontynuować, po czym ujrzysz następujące menu (w konsoli):

instalacja windows xp pendrive

Prepares Windows XP LocalSource for Copy to USB-Drive
0) Change Type of USB-Drive, currently [USB-stick]
1) Change XP Setup Source Path, currently []
2) Change Virtual TempDrive, currently [T:]
3) Change Target USB-Drive Letter, currently []
4) Make New Tempimage with XP LocalSource and Copy to USB-Drive
5) Use Existing Tempimage with XP LocalSource and Copy to USB-Drive
F) Change Log File – Simple OR Extended, currently [Simple]
Q) Quit

W tym momencie umieszczasz oryginalną płytę z Windowsem XP w napędzie, powracasz do wiersza poleceń, wciskasz 1 i zatwierdzasz Enterem. Kiedy pojawi się okienko kontekstowe wyboru katalogu, wskazujesz napęd, w którym znajduje się płyta z Windowsem XP.

W punkcie drugim widnieje informacja o wirtualnym dysku tymczasowym, do którego automatycznie przypisywana jest litera T. Jeżeli Twoja maszyna nie posiada dysku o podobnym oznaczeniu to możesz to zostawić w spokoju – jeżeli jest inaczej, literę należy zmienić. W jaki sposób? Wystarczy, że naciśniesz dwa i potwierdzisz Enterem. Na wysokości napisu Enter Available Virtual Drive Letter wybierz jedną z wolnych literek alfabetu, która nie jest przypisana do żadnego z Twoich dysków w tym momencie.

Powróć do ekranu powitalnego usb_prep8 i naciśnij 3. Po zatwierdzeniu enterem Twoim oczom ukaże się napis Enter Target USB-Drive Letter:. Zostałeś poproszony o podanie literki odpowiadającej Twojemu pendrive, na którym zainstalowany ma być Windows XP.

Wybierając kolejną pozycję z okienka DOS-owego kliknij 4  i zatwierdź. Pozwoli Ci to utworzyć nowy tymczasowy obraz XP LocalSource i skopiować dane na pamięć flash. Po wyświetleniu się ostrzeżenia, że wszystkie dane z Twojego pendrive zostaną właśnie usunięte zostaniesz zapytany, czy chcesz kontynuować formatowanie (Proceed with Format (Y/N)?) W konsolę wprowadzasz literkę Y (Yes) i zatwierdzasz.

Utworzenie LocalSource na dysku tymczasowym może zająć do kilku minut, a w okienku dialogowym będzie pojawiała się długa lista kolejnych plików – nie powinieneś się jednak tym przejmować. Kiedy na końcu wyświetli się informacja o liczbie skopiowanych plików i napis Making of LocalSource folder $WIN_NT$. ~LS Ready wtedy naciśnij dowolny przycisk na klawiaturze, aby kontynuować.

Jeżeli dokładnie stosowałeś się do powyższych instrukcji to powinieneś zobaczyć okienko dialogowe o treści Copy TempDrive Files to USB-Drive in about 15 minutes = Yes OR STOP = End Program = No. Naciskamy Yes i czekamy. W kolejnym okienku Would you like USB-stic to be preferred Boot Drive U: również naciskamy Yes, powtarzając dokładnie tę samą czynność w trzecim i ostatnim już pop-upie o treście Would you like to unmount the Virtual Drive.

Pamięć flash jest już gotowa i może służyć jako instalator oryginalnej kopii Windowsa XP!

Krok 6 – instalacja Windows XP z pendrive

Swój przed chwilą przygotowany pendrive umieść w urządzeniu, na którym chcesz zainstalować system. Przejdź do BIOS-a i ustanów pamięć flash (USB Flash Drive/USB HDD/USB ZIP – w różnych komputerach może się inaczej nazywać) głównym urządzeniem bootowalnym.

Kiedy po wyjściu z BIOS-a rozpocznie się bootowanie wybierz jedną z dwóch dostępnych opcji: TXT Mode Setup Windows Xp, Never unplug USB-Driver Until After Logon.

instalacja windows xp na pendrive

Po wykryciu twardego dysku, usuń wszystkie partycje, stwórz partycję pojedynczą i to na niej zainstaluj system. W tym momencie rozpocznie się kopiowanie plików, jak podczas standardowej instalacji systemu.

Kiedy instalacja w trybie tekstowym zostanie zakończona, komputer zostanie zresetowany – tym razem wybieramy opcję GUI Mode setup Windows XP, Continue Setup + Start XP Uruchomione zostanie graficzne menu instalacyjne Windowsa XP. Postępuj według kolejnych instrukcji i system zostanie zainstalowany.

UWAGA! Powyższa instrukcja sprawdzą się nie tylko w przypadku komputerów bez napędu CD, ale także w przypadku normalnych maszyn. Instalacja Windows XP z pendrive możliwa jest na każdym netbooku, PC-cie i laptopie.

Instalacja Windows XP z pendrive za pomocą WinToFlash

Opisana powyżej metoda jest jak najbardziej skuteczna i bezpieczna, dla przeciętnego użytkownika konieczność obsługi DOS-owego okienka poleceń i poruszania się w środowisku tekstowych komend może być jednak trochę skomplikowana. W takim przypadku o wiele łatwiejsze okaże się sięgnięcie po oprogramowanie WinToFlash.

Aplikacja jest całkowicie darmowa i praktycznie bez naszej większej ingerencji zmienia zwykłą pamięć flash w bootowalny pendrive będący instalatorem oryginalnej kopii Windowsa XP. Instalacja Windows XP z pendrive przy pomocy WinToFlash opisana została w poniższych krokach:

Krok 1 – pobranie

Pobierz WinToFlash ze strony developera – http://wintoflash.com/download/en/

Instalacja Windows XP z pendrive za pomocą WinToFlash

Krok 2 – instalacja

Zainstaluj oprogramowanie – pod koniec zostaniesz zapytany, czy chcesz aktywować klucz licencyjny. Nie jest to zabieg konieczny, naciskając Exit będziesz mógł korzystać z aplikacji za darmo.

wintoflash-instalacja-windows-xp-z-pendrive

Krok 3 – formatowanie pendrive

Naciśnij duży guzik z zielonym ptaszkiem, aby uruchomić Windows Setup Transfer Wizard, który dokona zmiany pamięci flash w bootowalny pendrive.

formatowanie-pendrive-wintoflash

Krok 4 – wskazanie plików instalacyjnych i ścieżki pendrive’a

W pierwszym wyświetlonym okienku naciskamy po prostu Next, w kolejnym wskazuje miejsce zlokalizowania plików instalacyjnych Windowsa XP (obrazy i pliki ISO również wchodzą w grę) oraz ścieżkę do pendrive’a.

instalacja-windows-xp-z-pendrive

Krok 4 – instalacja

Akceptujemy Licencję Windows i guzikiem Continue przechodzimy dalej. Jeżeli na pendrive znajdują się pliki to ujrzysz ostrzeżenie, że zostaną usunięte i ich odzyskanie nie będzie możliwe. Ponownie naciskamy Continue.

Podczas samego procesu instalacji możesz zobaczyć monit Cannot lock the drive. Nie należy się jednak nim przejmować i można go całkowicie zignorować.

Krok 5 – bootowalny pendrive gotowy

Kiedy procesy instalacyjne zostaną zakończone, klikamy Next a później Exit. W pełni bootowalny USB Flash Drive jest już gotowy do użycia!

Krok 6 – instalacja Windowsa XP

Postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku opisu wcześniejszego sposobu instalacji Windowsa XP z pendrive. Najpierw wybieramy instalację w trybie tekstowym, później natomiast w trybie graficznym  – postępujemy według poleceń i cieszymy się zainstalowanym systemem!

WinSetupFromUSB – alternatywa instalacja Windows XP z pendrive

Trzecim i jednocześnie najprostszym sposobem przygotowania pendrive’a do instalacji z jego poziomu Windowsa XP jest wykorzystanie oprogramowania WinSetupFromUSB. Niewielka aplikacja przygotowana przez Ilko_t pozwala sformatować bootowalną pamięć flash bez jakiejkolwiek specjalistycznej wiedzy lub umiejętności komputerowych. Nic nie trzeba instalować, wszystko przebiega niezwykle szybko i sprawnie.

Jeżeli przy poprzednich dwóch metodach napotykałeś problemy lub częste błędy, takie jak na przykład brak pliku HAL.DLL to poniższe rozwiązanie jest dla Ciebie idealne! Postępując według opisanych przez nas kroków instalacja Windows XP z pendrive okaże się niezwykle łatwym zadaniem.

Krok 1 – pobierz oprogramowanie

Pobierz WinSetupFromUSB  z jednego z poniższych źródeł:

Krok 2 – wypakuj odpowiednią wersję aplikacji

Wypakuj plik .exe dla właściwej sobie wersji systemu Windows (32 lub 64 bity).

Krok 3 – wybór właściwych opcji

 • Wybierz interesujący Cię pendrive
 • Zaznacz opcję Auto format it with FBinst
 • Wskaż plik ISO lub stację CD, w której znajduje się płyta z oryginalną kopią Windowsa XP
 • Naciśnij przycisk GO

WinSetupFromUSB – alternatywa instalacja Windows XP z pendrive

Krok 4 – pendrive gotowy do użycia

 

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi – instalacja windows xp z pendrive

Chcąc uniknąć wszelakich niedomówień lub niejasności, do poradnika dołączamy listę pytań wraz z odpowiedziami, które mogą dotyczyć najpowszechniejszych problemów występujących podczas przygotowywania bootowalnego pendrive’a oraz instalacji Windowsa XP z jego poziomu.

Dlaczego na Windowsie Vista przygotowany pendrive jest niewidoczny lub pojawiają się problemy w czasie instalacji?

 Powód może być naprawdę trywialny. Warto spróbować użyć innego portu USB (naprawdę, w wielu przypadkach rozwiązuje problem!) albo uruchomić programy do formatowania oraz wiersz poleceń zaznaczając wcześniej opcję Uruchom jako administrator.

Czy przy wykorzystaniu powyższych metod instalacji mogę skorzystać z menedżera partycji, aby podzielić swój dysk na mniejsze części?

Instalacja Windowsa XP z pendrive niczym nie różni się od normalnej instalacji systemu – nie ma więc żadnych przeciwwskazań do stworzenia partycji przy pomocy menedżera

Używam Windowsa 7 i sformatowany pendrive nie jest widoczny przez komputer. Co zrobić?

Problem można bardzo łatwo rozwiązać. Wystarczy uruchomić PeToUSB.exe w trybie kompatybilności z Windowsem XP (service Pack 3). Warto również zmienić zasady działania cmd.exe i ustawić mu właściwość Uruchom jako administrator.

Dlaczego po wsadzeniu pendrive do komputera, na którym chce zainstalować Windowsa XP nic się nie dzieje (pamięć flash jest widziana przez sprzęt)?

Bardzo możliwe, że w BIOS-ie pendrive nie został ustawiony jako główne narzędzie bootujące. Oprócz tego, niektóre komputery mogą nie posiadać możliwości ustawienia pamięci flash jako bootowalnego akcesorium zewnętrznego. W tym drugim przypadku niestety, nic się nie da zrobić.

Dlaczego podczas instalacji Windowsa XP ze sformatowanego pendrive’a pojawia się monit o braku pliku HAL.DLL i proces zostaje przerwany?

Jest to często spotykany problem, szczególnie w przypadku systemów Windows Vista oraz korzystaniu z dwóch pierwszych opisanych sposobów. Sięgając po ten trzeci i jednocześnie najprostszy, powinno się uniknąć komplikacji podczas instalacji.

Powiązane słowa kluczowe

 • windows xp pendrive gotowiec

4 Responses to Instalacja Windows Xp z Pendrive – 3 Sprawdzone Sposoby

 1. Seba napisał(a):

  Tworzyłem bootowalnego pendriva z system Windows XP za pomocą wintoflash i WinSetupFromUSB, gdy próbowałem pozniej zainstalować system w notebooku Asus u36s, robił się niebieski ekran!! Wiec te sposoby mi nie pomogly!

 2. Michał napisał(a):

  Hey Seba! Czy wykonałeś wszystkie czynności dokładnie? Mógłbyś precyzyjnie opisać swój problem? BSOD (Blue Screen od Dead) – niebieski ekran śmierci o którym mówisz to popularny komunikat i często przyczyną pojawienia się tego komunikatu jest błąd w systemie.Proponuję na nowo wykonać czynności opisane w poradniku, jeśli dalej wystąpią tego typu problemy, pozostaje zainteresować się zrozumieniem wyskakującego komunikatu. Przyda się, więc program – BlueScreenView. Służy do przedstawienia kodu błędu, który wystarczy potem odnaleźć na stronie firmowej Microsoft’u ;) Tak, mówię o tych liczbach w rzędzie zaczynającym się od 0x00000112. Wyślij tutaj ten kod, postaram się podsunąć Ci rozwiązanie ! :)

 3. zenek napisał(a):

  Ja zainstalowałem win xp z pendriva ale nie chce mi się odpalać z dysku twardego

 4. Maniek napisał(a):

  Korzystam z poradnika i jest mały problem

  W tym momencie umieszczasz oryginalną płytę z Windowsem XP w napędzie, powracasz do wiersza poleceń, wciskasz 1 i zatwierdzasz Enterem. Kiedy pojawi się okienko kontekstowe wyboru katalogu, wskazujesz napęd, w którym znajduje się płyta z Windowsem XP.

  tu jest napisane, że mam włożyć płytę, a co jeżeli jej nie mam :/ a plik ISO windowsa mam na dysku D? pomocy. !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge

Przeczytaj poprzedni wpis:
y zamiast z

Popularny problem "y zamiast z" ! Najlepsze sposoby na rozwiązanie problemu ! Komputer prosto z salonu wpisuje y zamiast z?...

Zamknij