Jak zabezpieczyć pendrive

Jak zabezpieczyć pendrive

Mimo że Internet sprawił, iż komunikacja między jednym, a drugim komputerem stała się banalnie łatwa i dostępna w zasadzie dla każdego, to przenoszenie plików – zwłaszcza tych większych – już niekoniecznie. Czasami zwyczajnie łatwiej zgrać na pendrive potrzebne nam dane i wybrać się z tym do pracy czy znajomych. To jednak szereg dodatkowych wyzwań, związanych choćby z ochroną zgromadzonych na dysku przenośnym plików. Czasem ktoś w dobrej wierze lub zupełnie przez pomyłkę może usunąć ważne dla nas dane. Czy można temu zapobiec? Jak zabezpieczyć pendrive? Przekonajmy się.

Tak naprawdę nie ma w 100% bezpiecznego i pewnego sposobu, poza nabyciem specjalnego dysku wymiennego, który posiada blokadę przed zapisem, a tym samym przed usunięciem. Nam jednak chodzi o zablokowanie możliwości kasowania plików na już posiadanym pendrivie. W takim wypadku dobrym pomysłem będzie program TrueCrypt odpalony w trybie Portable.

Zacznijmy od tego, że aplikacja ta będzie działać w tym właśnie trybie, jeśli zdecydujemy się na to podczas instalacji. Nie musimy poszukiwać jakiejś specjalnej wersji. Warto to wyjaśnić już na początku, gdyż wielu użytkowników niepotrzebnie traci czas na poszukiwania. TC możemy pobrać tutaj :

TrueCrypt Setup 7.1a – Windows 7 / Vista / XP / 2000

Po pobraniu pliku klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy na TrueCrypt Setup 7.1a.exe, a po zaakceptowaniu umowy użytkownika w odpowiednim momencie decydujemy się na Extract. Następnie klikamy Next.

jak zabezpieczyc pendrive

Cały proces przebiega bezproblemowo, musimy tylko wskazać programowi, gdzie ma zostać wypakowany. Na samym końcu klikamy Finish. Teraz odnajdujemy folder, gdzie TC został wypakowany i klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy TrueCrypt Format.exe.

Uruchomi się przewodnik, gdzie będziemy mogli wybrać najważniejsze opcje. Tu zaznaczamy Encrypt a non-system partition/drive. Klikamy Next.

 

jak zabezpieczyc pendrive

Teraz wybieramy Standard TrueCrypt volume, co jak sama nazwa wskazuje pozwoli zabezpieczyć nasz dysk wymienny w standardowy sposób. Po raz kolejny klikamy Next.

 

jak zabezpieczyc pendrive

W kolejnym okienku klikamy Select Device i odnajdujemy naszego pendrive’a. Ważne, aby nie pomylić się, gdyż proces ten wymaga formatowania, a tym samym moglibyśmy usunąć wszystkie zgromadzone na dysku pliki przez pomyłkę.

 

jak zabezpieczyc pendrive

Teraz wybieramy Create encrypted volume and format it. Pamiętajmy, że kolejne kroki spowodują usunięcie wszystkich plików zgromadzonych na naszym dysku wymiennym. Jak wcześniej – klikamy Next.

jak zabezpieczyc pendrive przed skasowaniem

Następnie będziemy musieli wybrać zabezpieczenia. Jeśli nie wiemy na co się zdecydować – po prostu zostawmy w domyślnym układzie, co pozwoli na solidne szyfrowanie pendrive’a. Klikamy Next.

jak zabezpieczyc pendrive przed skasowaniem

Ponieważ wcześniej zdecydowaliśmy, że zabezpieczemy całego pendrive’a, w kolejnym okienku otrzymamy informacje o tym, iż cała dostępna wolna powierzchnia zostanie wykorzystana przez TrueCrypt. Zgadzamy się na te działania i klikamy Next.

Teraz najważniejszy krok, czyli wybór hasła. Trzeba być ostrożnym, gdyż nieodpowiedni, zbyt pochopny wybór może doprowadzić do nieodwracalnego utracenia dostępu do zgromadzonych danych. Po ustaleniu jakim zbiorem liczb i cyfr zabezpieczymy dysk wymienny jak wcześniej klikamy Next. Jak zabezpieczyć pendrive w prosty, skuteczny sposób, poniżej.

instalacja windows 7 z pendrive

Ostatnim krokiem będzie wybranie opcji formatowania. Możemy tu zadecydować o chociażby systemie plików czy rozmiarze klastrów. Na potrzeby tego poradnika zostawiamy całość tak jak jest i upewniwszy się, że na pendrivie nie pozostały żadne istotne pliki klikamy Format.

pendrive

Proces formatowania wraz z zabezpieczeniem trwa dość długo, zależy też od szybkości naszego dysku przenośnego, a tym samym powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Następnie otrzymamy ostrzeżenie, które potwierdzamy z pomocą OK, a po chwili pojawi się komunikat o zakończonej pracy.

instalacje pendrive

 

Klikamy Exit i piewszy etap mamy za sobą. Wiemy już, jak zabezpieczyć pendrive. Teraz konieczne będzie wyjaśnienie, jak uzyskać dostęp, do tak chronionego dysku wymiennego.

instalacja pendrive

Po wejściu w Mój komputer i próbie dostania się do pendrive’a zobaczymy komunikat, że wymaga on formatowania, co jednocześnie wyklucza jakiekolwiek operacje związane z przenoszeniem czy kasowaniem plików, o co nam przecież chodziło. Niestety, format wciąż będzie możliwy, ale większość osób trzy razy pomyśli, zanim zdecyduje się na taki krok bez zgody właściciela.

instalacja pendrive

Teraz ujawniają się zalety związane z możliwością uruchomienia TrueCrypt w trybie Portable. Wystarczy tylko pobrać lub mieć na chociażby drugim pendrivie plik o nazwie TrueCrypt Setup 7.1a.exe, który zgraliśmy na dysk twardy na początku poradnika i możemy dostać się do zabezpieczonego pendrive’a. Ma to też tę zaletę, że jak już wiemy żadna instalacja nie będzie konieczna, a sam .exe jest bardzo niewielki (3,30MB).

Wchodzimy zatem do folderu, gdzie wcześniej wypakowaliśmy TC i zamiast TrueCrypt Format.exe decydujemy się na TrueCrypt.exe.

instalacja pendrive

Klikamy go dwa razy lewym przyciskiem myszy, a po chwili zobaczymy takie okienko:

jak-zabezpieczyc-pendrive

Znajduje się tu lista literek dysków, które są wolne i które mogą zostać użyte do zamontowania naszego pendrive’a. To jedyny sposób, aby dostać się do plików, jakie na nim zgromadziliśmy. Klikamy zatem na Select Device, odnajdujemy naszego pendrive’a, a następnie wybieramy go w okienku identycznym jak to, które znamy już z wcześniejszych operacji szyfrowania.

pendrive

http://www.flickr.com/photos/purpleslog/2870448192/

Teraz wybieramy jedną z wolnych literek dysków, niech będzie K i klikamy duży przycisk Mount na dole, po lewej stronie. Teraz konieczne będzie podanie wcześniej wprowadzonego hasła oraz kliknięcie OK.

Gotowe, nasz pendrive jest już widoczny w Mój komputer jako dysk K. Co ciekawe wciąż znajduje się tam jako J, ale dostęp do niego w ten sposób wciąż nie jest możliwy. Aby dysk wymienny na powrót stał się zabezpieczony – musimy tylko kliknąć Dismount w lewym dolnym rogu ekranu. Napisz czy poradnik jak zabezpieczyć pendrive jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem oraz czy miałeś problemy z instalacją TrueCrypt’u.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge

Przeczytaj poprzedni wpis:
Platinet nano – Pendrive Wielkości USB

Nanotechnologia w codziennym życiu Korzystając na co dzień z różnorodnych rozwiązań technologicznych często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego,...

Zamknij