Instalacja systemu Linux na pendrive

Możliwość uruchomienia komputera z innego niż standardowo zainstalowany systemu operacyjnego w wielu przypadkach potrafi być niezwykle przydatna. Pomijając kwestie wszelakich napraw, czasem zwyczajnie łatwiej odnaleźć się nam na znajomym systemie. Poniżej poradnik krok po kroku jak przenieść system Linux na pendrive.

1. Różnorakich programów oferujących taką możliwość jest naprawdę bardzo, bardzo dużo. W tym poradniku zajmiemy się jednym z nich, oferującym spore możliwości, jeśli chodzi o wybór instalacji Linuxa. Mowa o LinuxLive USB Creator.

2. Aby go pobrać, klikamy w link obok – >  LinuxLive USB Creator 2.8.19

3. Teraz pokaże się nam poniższe okno, gdzie wybieramy Download LiLi. Tu zawsze znajdziemy najnowszą wersję oprogramowania, w tym wypadku jest to 2.8.19. Warto zwrócić uwagę na wymagania systemowe – aplikacja uruchomi się jedynie na komputerach z systemem Windows XP, Vista, 7 lub 8.

linux4

4. Po kliknięciu Download LiLi zobaczymy następujące okno. Klikamy Zapisz, następnie wybieramy, gdzie ma zostać zapisany instalator programu, po czym zobaczymy okienko informujące o postępie pobierania.

linux5

5. Teraz odnajdujemy wspomniany instalator na dysku twardym, po czym klikamy go dwa razy lewym przyciskiem myszy.

 

linx na pendrive

 

6. Zobaczymy taki obrazek, jako język aplikacji wybieramy Polski. Klikamy OK.

 

linx na pendrive

 

7. Pojawi się kolejny ekran instalator, klikamy Dalej.

 

linux na pendrive

 

8. Następnie wybieramy, gdzie ma zostać zainstalowany program. Domyślna lokalizacja to C:\Program Files\LinuxLive USB Creator. Możemy ją zmienić klikając przycisk Przeglądaj… W przypadku tego poradnika zostawiamy to bez modyfikacji. Klikamy Zainstaluj. Wcześniej warto zwrócić uwagę, czy na dysku twardym znajduje się odpowiednia ilość miejsca niezbędna do poprawnego korzystania z aplikacji.

 

linx na pendrive

 

9. Zobaczymy szczegóły związane z instalacją Linuxa na pendrive.

 

linux na pendrive

 

10. Po zakończonym procesie klikamy Dalej.

 

linux na pendrive

 

11. Program poinformuje nas, że jest zainstalowany i gotowy do użycia. Klikamy Zakończ z zaznaczoną opcją Uruchom program LinuxLive USB Creator.

 

linux na pendrive

 

12. Zobaczymy następujące okno.

 

linux na pendrive

 

13. Naszym pierwszym krokiem powinno być rozwinięcie listy, gdzie odnajdujemy pendrive’a, na którym ma zostać zainstalowany Linux na pendrive.

 

linux na pendrive

 

14. Teraz musimy wybrać instalację Linuxa. Może to być płyta CD – jeśli ją posiadamy – lub plik .iso czyli plik obrazu płyty. W przypadku tego poradnika decydujemy się na to drugie rozwiązanie.

 

http://instalacja-pendrive.pl/linux-na-pendrive/

 

15. Skąd wziąć plik obrazu płyty? Tu pomoże strona producenta opisywanego oprogramowania. Wracamy zatem do przeglądarki internetowej i wpisujemy ten adres: http://www.linuxliveusb.com/en/supported-linuxes

 

instalacja pendrive

 

16. Zobaczymy stronę, gdzie znajdują się literki alfabetu odpowiadające różnorakim dystrybucjom Linuxa, które program wspiera. Najeżdżając kursorem na jedną z nich otrzymamy rozwijaną listę do wyboru.

 

instalacja pendrive

 

17. Dla potrzeb tego poradnika zdecydujmy się na Ubuntu. Przechodzimy zatem do literki U i wybieramy Ubuntu 12.10 „Quantal Quetzal” (Unity/Gnome). Klikamy na link lewym przyciskiem myszy.

 

instalacja pendrive

 

18. Zobaczymy następujące okienko, klikamy Website.

 

 

19. Zostaniemy przeniesieni na stronę Ubuntu, gdzie klikamy Download.

 

instalacja pendrive

 

20. Teraz wybieramy Ubuntu Desktop.

 

instalacja pendrive

 

21. Wybieramy wersję, a następnie klikamy Get Ubuntu 12.10.

 

instalacja pendrive

 

 

22. Po ominięciu ankiety zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie rozpocznie się pobieranie. Teraz postępujemy identycznie jak w punktach od 5 do 6.

 

instalacja pendrive

 

23. Wracamy do aplikacji. Gdy plik się pobierze, klikamy ISO / IMG / ZIP i odnajdujemy obraz płyty z systemem operacyjnym na dysku. Program dokona sprawdzenia źródła, aby móc w przyszłości przenieść Linux na pendrive.

linux24

24. Teraz musimy ustalić tak zwane Presistence. Wpisujemy wartość od 250 MB do 2 GB. W przypadku tego poradnika będzie to 2000 MB.

 

instalacja linux z pendrive

 

25. Zostały jeszcze opcje. Tu warto zaznaczyć Format the key in FAT32. Spowoduje to sformatowanie naszego pendrive’a – z czym wiąże się wszystkich danych na nim zgromadzonych – na system plików FAT32 (niezbędne do działania aplikacji). Decydujemy się też na LinuxLive in Windows, co będzie wymagało połączenia z siecią.

 

instalacja linux z pendrive

 

26. Ostatnim krokiem jest kliknięcie ikony błyskawicy, aby rozpocząć instalację Linuxa na pendrive.

 

instalacja linux z pendrive

 

27. Pojawi się okienko, gdzie musimy potwierdzić, że zamierzamy sformatować pendrive’a. Klikamy OK.

 

instalacja linux z pendrive

 

28. Rozpocznie się umieszczanie instalacji Linuxa na pendrivie.

 

instalacja linux na pendrive

 

29. Cały proces jest dość czasochłonny, poza tym aplikacja będzie też pobierać z sieci VirtualBox (wcześniej zdecydowaliśmy się na taką opcję).

 

instalacja linux z pendrive

 

30. Na końcu otrzymamy taką informację, otworzy się też strona internetowa.

 

instalacja linux z pendrive

 

31. Możemy już zamknąć Linux Live USB Creator. Teraz wyjmujemy pendrive’a i wkładamy go ponownie.

linux32

32. Przechodzimy do Mój komputer, nasz pendrive będzie miał teraz ikonę i opis LinuxLive Key.

 

instalacja linux z pendrive

 

33. Do wyboru mamy dwie możliwości – albo odpalimy Linuxa z poziomu Windows, albo uruchomimy go zamiast głównego systemu operacyjnego, z poziomu pendrive’a właśnie. Na początek przyjrzyjmy się tej pierwszej możliwości.

34. Będąc w Mój komputer klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy. Zobaczymy folder VirtualBox. Klikamy go dwa razy.

35. Tu do wyboru mamy Virtualize_This_Key.exe I VirtualBox.exe. Pierwszy z plików bezpośrednio odpali Linuxa z pendrive, z kolei drugi uruchomi VirtualBox z pełnym interfejsem. Kliknijmy zatem dwa razy lewym przyciskiem myszy Virtualize_This_Key.exe.

36. Po chwili Linux na pendrivie zostanie uruchomiony z poziomu systemu Windows.

37. A jak uruchomić Linuxa bezpośrednio z pendrive’a? Wyłączamy komputer, a następnie uruchamiamy go ponownie.

38. Upewniamy się, że pendrive z Linuxem jest w odpowiednim wejściu USB. Teraz, w momencie gdy wyświetli się taka możliwość – zależy od płyty głównej – naciskamy odpowiedni przycisk, aby wejść do opcji BIOSU (jaki, to znów zależy od płyty głównej, w wielu przypadkach jest to Delete).

39. Teraz w zależności od BIOSU i płyty głównej odnajdujemy menu, gdzie możemy zmienić ustawienia bootowania. Przeważnie najpierw jest dysk twardy / napęd CD/DVD lub dyskietka. Musimy zmodyfikować ustawienia w ten sposób, aby system uruchamiał się z pendrive’a.

40. Jeśli nie widzimy takiej opcji, oznacza to, że nasz komputer nie pozwala na taką możliwość, wtedy nic już nie poradzimy.

41. Teraz wybieramy Save and Exit lub inną, podobnie brzmiąc opcję i czekamy, aż komputer rozpocznie ładowanie systemu.

42. Zobaczymy rozmaite opcje, zaś naszym wyborem – lub domyślnym, opcje mogą się różnić – powinno być Persistent Mode (your data will be persistent). Następnie komputer uruchomi się z system Linux, który załadowaliśmy z naszego pendrive’a. Linux na pendrive – to nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Instalacja pendrive – Windows 8 USB

Instalacja pendrive - Windows 8 USB Windows 8 pomimo cichej premiery w październiku 2012 roku, jest jednym z bardziej pożądanych...

Zamknij