Pendrive nie działa – Poradnik jak usunąć najczęstsze przyczyny

Pendrive nie działa – Poradnik jak usunąć najczęstsze przyczyny

Większość użytkowników pamięci przenośnych zapomina o podstawowych zasadach eksploatacji sprzętu. Utrata danych z pendrive’a nie stanowi zazwyczaj problemu, gdyż użytkownicy przechowują dane na dyskach twardych swoich komputerów. Co jednak zrobić, gdy pendrive nie dziala, a my nie wpadliśmy na pomysł skopiowania folderów z danymi? W poniższym artykule przedstawimy Państwu najczęstsze przyczyny niewykrywania pamięci przenośnej przez system Windows oraz metody odzyskiwania danych. Pomijamy przy tym zagadnienia związane z fizycznym uszkodzeniem sprzętu. Życzymy miłej lektury.

Pendrive nie działa – najczęstsze przyczyny

Jeżeli chcemy uchronić się przed błędami systemowymi, korzystajmy z funkcji bezpiecznego usuwania sprzętu. Wysunięcie pamięci z portu USB w czasie kopiowania lub usuwania danych może spowodować poważne zakłócenia pracy pendrive’a, a nawet uszkodzenie plików z danymi.

Komputer nie rozpoznaje sprzętu, pomimo, że pendrive nie doznał żadnej usterki.

 • Po pierwsze, sprawdźmy czy port USB jest prawidłowo podłączony, zainstalowany i dostępny. Najszybszą metodą jest przyłączenie innego, sprawnego sprzętu. Brak reakcji może być spowodowany usterką mechaniczną bądź przypadkowym wyłączeniem portu.
  Jak włączyć port?

  W menu Start wyszukujemy opcję Uruchom i wpisujemy komendę regedit. W wyświetlonym rejestrze lokalizujemy klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR
  Po zakończeniu wyszukiwania klikamy na Start i definiujemy żądane wartości. W przypadku edytowania do pozycji 3, porty USB będą aktywne, pozycja 4 – nieaktywne. Po zakończeniu operacji restartujemy komputer. Jeżeli porty nadal nie działają, mamy prawdopodobnie do czynienia z usterką mechaniczną.

 • Pendrive nie działa, gdyż nie posiada aktualnych sterowników.
  Użytkownicy systemu Windows mogą pobrać aktualizacje ze strony http://windowsupdate.microsoft.com/
 • Aktualizacja sterowników dotyczy również chipsetu płyty głównej. Chipset jest odpowiedzialny za przepływ informacji pomiędzy podzespołami jednostki centralnej; porty USB łączą się bezpośrednio z mostkiem południowym, który koordynuje funkcjonowanie urządzeń wejściowych. Sterowniki można znaleźć na stronie producenta płyty głównej lub na Sterowniki do płyt głównych
 • Sprawdźmy, czy dostępu do pendrive’a nie blokuje program antywirusowy. Na czas instalacji wyłączmy antywirusa.
 • Pendrive nie działa na skutek nieprawidłowego mapowania liter dysków

Złe mapowanie liter dysków jest stosunkowo łatwe do obejścia. W menu Start wybieramy funkcję Uruchom i wpisujemy komendę diskmgmt.msc. W oknie zarządzania dyskami klikamy na wybrany dysk i zmieniamy literę dysku i ścieżki. Ważne, aby wytypować wolną wartość! W explorerze możemy sprawdzić, czy pamięć jest już widoczna.

 • Pendrive nie działa, zerowa pojemność. Konieczne formatowanie.

Formatowanie nie jest równoznaczne z wykasowaniem całej zawartości dysku. Formatując urządzenie, zmieniamy jedynie znaczniki danych na nim zawartych. Jeżeli w międzyczasie nie nadpiszemy do nich kolejnych wartości, istnieje szansa, że odzyskamy utracone dane. Do tego celu możemy wykorzystać Pendrive Data Doctor Recovery  znajduje pliki możliwe do odzyskania i transmituje do poprawnie działającego dysku.

2) Bootowalny pendrive nie działa

 • Problem z bootowalnym pendrivem pojawia się najczęściej po ponownym rozruchu komputera. Co robić, jeżeli zamiast ekranu sczytującego dane ze sprzętu i kreatora instalacyjnego pojawia się komenda: Invalid partition table?

Najszybszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie programu UltraISO. Możemy go znaleźć na stronie: UltraISO

Dzięki niemu zbudujemy bootowalny dysk i wygenerujemy sumy kontrolne.

pendrive nie działa

http://www.morguefile.com/creative/imelenchon

Jeśli interesuje Cię stworzenie bootowalnego pendrive. Zapraszam tutaj do obszernego poradnika http://instalacja-pendrive.pl/bootowalny-pendrive

Powiązane słowa kluczowe

 • pendrive nie działa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *