Pojemność Pendrive – Fakty i Mity

Pojemność Pendrive – Fakty i Mity

Pendrive, czyli inaczej pamięć USB, lub flash drive, to przenośne urządzenie używane do przenoszenia danych z jednego komputera na drugi. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór pendrive’ów. Różnią się one nie tylko wyglądem i ceną, ale przede wszystkim pojemnością. Dla wielu kupujących kryterium numer jeden jest największa pojemność pendrive’a.

Największa pojemność pendrive’a dostepnego w Polsce to 32 i 64 GB. Wyprodukowano jednak i takie których pojemność to aż 512 GB i 1 TB. Aby zakupić taki pendrive należałoby szukać go zagranicą. Ciekawe oferty zdarzają się na aukcjach eBay, ale nie jest to wydatek na każdą kieszeń. Najmniejsza, z kolei, pojemność dostępnych pendrive’ów to około 64 Mb. To tak mało, że w zasadzie nie wiadomo do czego taki pendrive miałby służyć. Można powiedzieć, że jest to urządzenie całkowicie niepraktyczne i nie polecamy zakupu takich pendrive’ów.

Chcąc zakupić pendrive, większość osób nacisk kładzie na jak największą pojemność pendrive’a Słusznie – czym większa pojemność, tym więcej danych będziemy mogli na nim umieścić, bez konieczności ciągłego archiwizowania plików, czy ich kasowania. Warto jednak, przy wyborze, wziąć również pod uwagę prędkość zapisu danych oraz szybkość odczytu. To równie istotne parametry, które wpływają na wygodę użytkowania pendrive’a.

Jaką pojemność pendrive’a wybrać jako gadżet?

jaka-pojemnosc-pendrive-wybrac

http://www.fotocommunity.com/pc/pc/display/22077920

Najbardziej popularne pendrive’y wykorzystywane do celów reklamowych i jako gadżety to te o pojemności 8 GB. To swego rodzaju standard. Rzadziej spotyka się pendrive’y 4 GB i 16 GB. Dlaczego warto wybrać większą pojemność? Dlatego, że zazwyczaj w domu mamy po kilka pendrive’ów, ale najchętniej będziemy korzystali z tego, który ma największą pojemność i będzie on dla nas najcenniejszy i najbardziej praktyczny w użyciu. Tym samym użytkownik powierzonego pendrive’a będzie częściej miał z nim do czynienia, jak również z logo firmy, które na nim umieścimy.

Rzeczywista pojemność pendrive!

Kupujesz pendrive, który w sklepie opatrzony jest informacją, że ma pojemność 16 GB, ale gdy sprawdzasz go w domu, okazuje się, że urządzenie nie dysponuje deklarowaną pojemnością? Dzieje się tak dlatego, że pojemności pendrive’ów podawne są w milionach (MB) lub miliardach (GB) bajtów, a nie w odpowiedniej potędze dwójki (MB = 2^20B, GB= 2^30 B), czyli pendrive 4 GB ma 4 000 000 000 bajtów, czyli około 3,7 GB. Nie jest to błąd fabryczny, rzeczywista dostępna pamięć pendrive’a zawsze będzie nieco mniejsza niż ta deklarowana na obudowie, czy opakowaniu urządzenia.

Jak sprawdzić rzeczywistą pojemność pendrive’a?

Do sprawdzania rzeczywistej (dostępnej dla użytkownika) pamięci pendrive’a służą specjalne programy. Można je pobrać bezpłatnie z internetu, lub też zakupić program licencjonowany, dzięki któremu sprawdzimy jaka jest autentyczna pojemność pendrive’a, tempo zapisu i odczytu danych z urządzenia.

Pendrive fake

fake-pendrive-pojemnosc

http://instalacja-pendrive.pl/pojemnosc-pendrive/

W internecie pojawiło się wiele komentarzy na temat zjawiska „fake pendrive”. Wśród producentów pendrive’ów znajdują się nieuczciwi, którzy manipulują pojemnością urządzenia, chcąc sprzedać pendrive o jak największej pojemności, który w rzeczywistości taki nie jest. Otóż, każdy pendrive w rzeczywistości posiada znacznie większą pamięć, niż ta która widnieje w opisie urządzenia, ale jest to pamięć operacyjna pendrive’a. Pamięci tej nie wlicza się do pamięci użytkowej. Istnieją jednak możliwości manipulacji i udostępniania tej pamięci dla użytkownika. Tak pendrive nie będzie działał stabilnie i szybko może się popsuć. Jeśli nie jesteś pewien pojemności pendrive, sprawdź ją odpowiednim programem. Jeśli okaże się, że producent manipulował pojemnością, pozostaje ci tylko złożyć reklamację i zdecydować się na sprzęt bardziej zaufanych marek. 

One Response to Pojemność Pendrive – Fakty i Mity

  1. Klaudia napisał(a):

    Wczoraj spotkała mnie niezła niespodzianka, pendrive który miał mieć 2GB, po otwarciu pokazywał że ma 2MB. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge

Przeczytaj poprzedni wpis:
USB 3.0

Nowe standardy w technologiach związanych z przesyłem danych są w branży IT czymś z pozoru naturalnym, jednakże w praktyce przejście...

Zamknij