Program do Formatowania Pendrive

Poradnik przedstawiający program do formatowania pendrive

Pendrive został stworzony przede wszystkim w celu szybkiego transportu plików z jednego urządzenia na inne. Mobilność tego typu sprzętu jest jednocześnie największym zagrożeniem dla niego samego. W trakcie transportu zdarzyć się mogą różnorakie nieprzewidziane sytuacje, a ponieważ do pendrive’a często ma dostęp wiele osób – mogą one podjąć nie zawsze do końca przemyślane działania. Efektem powyższego jest zawsze ten sam rezultat – skasowane lub uszkodzone dane. Jak je odzyskać? Czy to w ogóle możliwe? Przekonajmy się.

Uwaga! Dalsze działania wykonujemy na własną odpowiedzialność! Nieodpowiednie korzystanie z poniższych programów i sposobów może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia danych, które chcemy odzyskać!

Spis treści:

Jak działa formatowanie?

Zacznijmy od teorii, co pozwoli nam lepiej zrozumieć sposoby odzyskiwania plików i ocenić szanse na powodzenie takiej operacji. Format dowolnego nośnika, który pozwala na taką operację, kasuje dane na nim zawarte. Tak przynajmniej działa to w teorii. I tak też sądzi znaczna część osób korzystających na co dzień chociażby z pendrive’ów. W praktyce jednak nie do końca wygląda to w ten sposób. Upraszczając, aby nie wchodzić zbyt mocno w szczegóły techniczne, dysk poddany formatowaniu staje się pusty, dzięki zmianie znaczników danych na nim zawartych. Tym samym pliki teoretycznie wciąż tam są, jednakże dla konkretnych urządzeń dysk jest pusty. Jeśli zatem nie zostaną czymś nadpisane – dostęp do nich będzie jak najbardziej możliwy z wykorzystaniem np. program do formatowania pendrive . Aby w 100% usunąć dany plik niezbędne są konkretne aplikacje, a przeważnie proces ten zajmuje sporo czasu.

Działanie systemowego kosza

Warto już na początku wyjaśnić tę kwestię, gdyż wielu użytkowników mylnie rozumie działanie systemowego kosza w odniesieniu do pendrive’a. Jeśli na przenośnym dysku mamy chociażby zbiór zdjęć lub foldery, to klikając na nie lewym przyciskiem myszy, następnie prawym i wybierając Usuń – zobaczymy następujący komunikat:

program do formatowania pendrive

Istotne znaczenie ma tu słowo usunąć. W tym wypadku Nowy folder NIE zostanie przeniesiony do koszta, a trwale usunięty. Część użytkowników zamiast przenosić dane na np. dysk twardy wybiera opcje Usuń, a następnie korzysta z pendrive’a, będąc przekonanym, że gdy znów podłączą dysk przenośny do komputera, wystarczy tylko w opcjach systemowego kosza wybrać Przywróć wszystkie elementy. Pamiętajmy, że to nie zadziała i istnieje ryzyko całkowitej utraty naszych danych. Wtedy może nawet nie pomócprogram do formatowania pendrive.

Program do formatowania pendrive

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/HDD_Heads.JPG

Skoro wiemy już, jak działa formatowanie, teraz pora dowiedzieć się co zrobić, jeśli taka operacja miała miejsce w wyniku pochopnych działań lub pomyłki. Dotyczy to też sytuacji, gdy zwyczajnie usunęliśmy konkretne pliki.

Pierwsza i najważniejsza rzecz – pendrive, z którego chcemy odzyskać dane powinniśmy wyjąć z komputera i odłożyć w bezpieczne miejsce, upewniając się, że nikt nie będzie z niego korzystał. Inaczej ryzykujemy nadpisanie danych, o czym była mowa wcześniej, a to całkowicie przekreśli szanse na ponowny dostęp do danych zebranych na dysku wymiennym, nawet z pomocą program do formatowania pendrive

Kolejna bardzo istotna sprawa, to przygotowanie sobie odpowiednio dużej ilości miejsca na dysku twardym lub innym dysku przenośnym (jednak w takim wypadku proces może zajmować nieco dłużej). Nie da się odzyskiwać danych i zapisywać ich na dysku, z którego są odzyskiwane. Innymi słowy – mając pendrive’a o pojemności 32GB, należy przyszykować sobie 32GB wolnego miejsca na innym dysku, jeśli chcemy odzyskać wszystko, co znajdowało się na dysku przenośnym.

Program do formatowania  pendrive. Narzędzi do odzyskiwania danych po formacie czy przypadkowym usunięciu jest bardzo, bardzo wiele. Często zdarza się sytuacja, że danym użytkownikom jeden program do formatowania pendrive pomaga bardzo skutecznie, u innych nie dając żadnych rezultatów. Dlatego też im więcej wypróbujemy, tym większa szansa na sukces.

Program do odzyskiwania danych z pendrive –  PhotoRec

PhotoRec to bardzo skuteczne narzędzie, które sprawdziło już wiele osób, a jego niewątpliwym plusem jest też brak jakichkolwiek opłat związanych z wykorzystaniem. Poniżej instrukcja krok po kroku jak zainstalować i używać ten program do formatowania pendrive.

1. Pierwszym krokiem jest pobranie PhotoRec, możemy zrobić to klikając tutaj PhotoRec. Po chwili na naszym dysku twardym pojawi się plik w formacie .rar. Jeśli nie mamy narzędzia do jego otwarcia – znajdziemy je tutaj ->  http://www.win-rar.com/start.html?&L=0

2. Wypakowujemy pliki, a w efekcie powinniśmy uzyskać folder o następującej zawartości:

 

program do odzyskiwania plików z pendrive

 

3. Teraz klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy na photorec_win.exe. Otworzy się nam poniższe okienko:

 

program do odzyskiwania plików z pendrive

 

4. Z listy dysków – wszystkich, jakie mamy w komputerze –z pomocą klawiaturowych strzałek wybieramy naszego pendrive’a, a następnie ustawiamy się na Proceed i naciskamy Enter na klawiaturze.

5. Zobaczymy dodatkowe informacje na temat wybranego nośnika, wybieramy Search i naciskamy Enter.

 

program do odzyskiwania plików z pendrive

 

6. Następnie musimy wybrać system plików, jaki jest używany przez pendrive, z którego mają zostać odzyskane dane. W tym wypadku jest to FAT32, dlatego decydujemy się na Other i naciskamy Enter.

 

program do odzyskiwania plików z pendrive

 

7. Kolejnym krokiem jest wybór trybu skanowania – Free lub Whole. Decydujemy się na Whole i tak jak wcześniej naciskamy Enter na klawiaturze.

 

program do odzyskiwania plików z pendrive

 

8. Teraz musimy jeszcze wybrać, gdzie mają zostać zapisane odzyskane pliki. Po tej decyzji proces odzyskiwania danych rozpocznie się. Musimy być cierpliwi – im większa pojemność naszego pendrive’a, tym dłużej będzie to trwało. Ważne też, aby w trakcie nie wyjmować dysku z wejścia USB lub nie wykonywać na nim żadnych operacji, jak chociażby tworzenie nowych folderów lub cokolwiek innego. Inaczej opisywany program do formatowania pendrive może zwyczajnie nie zadziałać lub zadziałać błędnie.

 

bootowalny pendrive

 

9. Gdy proces zostanie zakończony – zostaniemy o tym powiadomieni. Dowiemy się, ile plików udało się odzyskać, a także w którym dokładnie folderze znajdują się obecnie. Następnie wybieramy Quit – tak długo, aż całkiem wyjdziemy z programu do formatowania pendrive.

 

bootowalny pendrive

 

10. Odzyskane pliki będą posortowane w folderach o nazwach recup_dir, a aby uzyskać do nich dostęp, po prostu wchodzimy do wybranego i przeglądamy jego zawartość.

Niewidoczny pendrive po podłączeniu do komputera

Co zrobić, w sytuacji, gdy nie widać pendrive’a po poprawnym podłączeniu go do komputera? Możliwości są dwie. Pierwsza to kliknięcie prawym przyciskiem myszy na Mój komputer, następnie wybranie Właściwości i przejście do zakładki -> Sprzęt.

 

program do formatowania pendrive

 

Teraz klikamy na Menedżer urządzeń. Gdy już się nam pokaże, wybieramy nazwę naszego komputera – najwyższa ikonka – i mając ją zaznaczoną, klikamy prawym przyciskiem myszy po czym wybieramy Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu.

 

bootowalny pendrive

 

Jeśli po tej operacji pendrive nie będzie widoczny, warto spróbować jeszcze jednej metody. Klikamy Start, następnie Ustawienia, teraz przechodzimy do Panel sterowania. Wybieramy Narzędzia administracyjne, po czym decydujemy się na Zarządzanie komputerem.

 

bootowalny pendrive

 

Klikamy ikonkę lewym przyciskiem myszy, a gdy otworzy się nam nowe okienko – wybieramy Magazyn i tu odnajdujemy Zarządzanie dyskami. Istnieje spora szansa, że odnajdziemy tu naszego pendrive’a.Program do formatowania pendrive.

 

bootowalny pendrive

 

Bootowalny pendrive Parted Magic

Jeśli i to nie pomoże, kolejną możliwością do wypróbowania jest OS Parted Magic – możemy pobrać go tutaj  . Aby go uruchomić – musimy go wypalić na płycie lub skorzystać z poradnika dotyczącego tworzenia bootowalnego pendrive. Parted Magic zawiera w sobie m.in. program do odzyskiwania danych z pendrive PhotoRec, co pomoże odzyskać nasze pliki.

Brak dostępu do urządzenia, zerowa pojemność, nierozpoznane urządzenie w systemie

Wielu użytkowników skarży się na jeden z powyższych problemów. Po poprawnym podłączeniu do komputera pendrive albo jest niedostępny, prezentuje się jako nierozpoznane urządzenie albo ma zerową pojemność. Efekt jest zawsze ten sam – brak dostępu do naszych plików. Co możemy zrobić?
Na początek warto wyjaśnić, skąd biorą się tego typu komunikaty. Pierwsza przyczyna to fizyczne uszkodzenie dysku przenośnego. Najczęściej wynika to z upadku z dużej wysokości lub zmiażdżenie czymś pendrive’a. Druga to niska jakość sprzętu. Ma to miejsce wtedy, gdy zakupimy podróbkę – dlatego warto uważać na podejrzanie tanie produkty tego typu – lub wybierzemy markę o słabej renomie.

Wtedy praktycznie jedynym rozwiązaniem – pomijając otwieranie pendrive’a i łącznie odpowiednich pinów – jest format. Możemy liczyć, że po takiej operacji sprzęt znów zacznie normalnie funkcjonować w systemie, a my odzyskamy nasze pliki dzięki programowi do odzyskiwania danych z pendrive, jak chociażby ten opisana wyżej. Oczywiście z formatu warto skorzystać tylko wtedy, gdy próba odzyskania plików z pomocą wspomnianego PhotoRec jest niemożliwa (program nie widzi naszego dysku przenośnego).

Przed użyciem dysku musisz go najpierw sformatować

Oto kolejny problem, który pojawia się w przypadku albo fizycznie uszkodzonego albo mającego inne problemy pendrive’a. Po włożeniu naszego dysku przenośnego do wejścia USB otrzymujemy komunikat Przed użyciem dysku musisz go najpierw sformatować. Gdy proces rozpoczyna się, wyskakuje okienko, które informuje nas, że System Windows nie był w stanie dokończyć formatowania. Może też pojawić się informacja: Wolumin nie zawiera rozpoznawanego systemu plików. Sprawdź, czy załadowano wszystkie wymagane sterowniki systemu plików i czy wolumin nie jest uszkodzony.

Radą ma to wszystko jest uruchomienie innego niż Windows systemu operacyjnego – z pomocą np. bootowalnego pendrive .Dobrym pomysłem jest od razu użycie wspomnianego wcześniej Parted Magic, który pozwoli nie tylko na format, a tym samym rozwiązanie problemu, ale też na odzyskanie naszych plików.

Podsumowanie

podsumowanie formatowania pendrive

Wiemy już, że formatowanie nie oznacza usunięcia danych z dysku, a jedynie ich ukrycie, aby było miejsce na kolejne pliki. To oznacza, że formatując/usuwając konkretne pliki z pendrive’a – możemy je odzyskać korzystając z specjalnego programu do formatowania  pendrive. Wiemy też, że pendrive nie posiada własnego kosza, toteż nie możemy przywrócić usuniętych danych. Poznaliśmy też najważniejsze zasady, którymi warto się kierować, zanim rozpoczniemy proces odzyskiwania danych. Równie istotną kwestią było wyjaśnienie niuansów związanych z niewidocznym pendrivem po podłączeniu do komputera, który to problem jest powszechny wśród wielu użytkowników. Znaleźliśmy też lekarstwo na komunikat Przed użyciem dysku musisz go najpierw sformatować.

Najważniejsze jednak, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań wykazać się rozsądkiem i dobrze przemyśleć dalsze kroki. Jeśli pliki zgromadzone na dysku przenośnym są naprawdę cenne – być może warto zdać się na jedną z firm, która zajmuje się odzyskiwaniem danych. Co prawda taka usługa nie jest tania – ceny zaczynają się od 300 zł a kończą nawet na sumach trzycyfrowych – ale jeśli dany plik ma dla nas podobną wartość – być może warto skorzystać. Nic jednak nie zastąpi wspomnianego rozsądku i częstego robienia kopii zapasowych – to najpewniejsza metoda, a wtedy odzyskiwanie danych zajmie dosłownie parę sekund.

Powiązane słowa kluczowe

2 Responses to Program do Formatowania Pendrive

 1. voip gliwice napisał(a):

  Na сałеgo intеresujе mnie projеktowaniе strοn internetowych i przеz losowe zrząԁzenie napotkałem na tę ѕtronę.
  Mоіm sκromnym zԁaniem jest straszliwiе zаjmującа, ponadto ma nа swoim wypоѕażenіu wіele stгasznіe nіezłусh tekѕtów.

  Βędę niejednego z waѕ goгąco naκłаnіał ԁo jej odωieԁzіn.

 2. fordpiaseczno.com.pl napisał(a):

  Trudnο ѕіę z tym nie zgodzić!
  Jeżeli miаł(a)byś ochotę pogаdać, zapгaszam do siebіe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak usunać wirusa z pendrive

Pendrive jest z założenia przenośnym sprzętem, a tym samym jest wielce prawdopodobne, że będziemy używać go nie tylko do wymiany...

Zamknij