Tworzenie obrazu pendrive w TestDisk

Tworzenie obrazu pendrive w TestDisk

Dzisiejsza technologia daje nam wiele możliwości, które są zwyczajnie wygodne. Możemy chociażby nagrywać całe dyski twarde dzięki pojemnym płytom blu-ray czy nawet DVD, a tak stworzone kopie zapasowe potrafią być czasami niezwykle przydatne. Jednym z dobrodziejstw wspomnianej technologii są też pendrive’y, które skutecznie zastąpiły miejsce dyskietek – zarówno pod kątem wygody użycia jak i szybkości działania, z czasem będąc zwyczajnie lepszym rozwiązaniem. Jednakże każdy dysk przenośny to ryzyko utracenia danych, jakie na nim zgromadziliśmy. Zamiast martwić się po fakcie związanym chociażby z fizycznym uszkodzeniem nośnika – przygotujmy back-up cennych zbiorów. Jak to zrobić? Przekonajmy się. Poniżej przedstawiający tworzenie obrazu pendrive w TestDisk.

1. Pierwszym krokiem będzie pobranie programu. Możemy zrobić to klikając TestDisk. Aplikacja jest spakowana, a tym samym do jej otwarcia będzie niezbędne odpowiednie narzędzie. Możemy znaleźć je WinRar.

 

 Tworzenie obrazu pendrive w TestDisk

 

2. Wypakowujemy TestDisk. W nowo powstałym folderze odnajdujemy testdisk_win.exe i klikamy go dwa razy lewym przyciskiem myszy.

 

 Tworzenie obrazu pendrive w TestDisk

 

3. Zobaczymy poniższe okno, skąd wybieramy opcję Create. Pozwoli to na stworzenie obrazu pendrive w TestDisk. Nasz wybór zatwierdzamy poprzez naciśnięcie Enter.

 

 Tworzenie obrazu pendrive w TestDisk

4. Aplikacja dokona szybkiej analizy wszystkich dysków, a na liście odnajdujemy nasz pendrive. Jak sugerują twórcy – upewnijmy się, że rozmiar dysku wyświetlany na ekranie odpowiada jego faktycznej pojemności. Inaczej mogą być problemy z odzyskaniem danych.

 Tworzenie obrazu pendrive w TestDisk

 

 

5. Po wybraniu dysku przenośnego, zatwierdzamy naszą decyzję naciskając Enter. Teraz pokaże się nam kolejny ekran, gdzie trzeba będzie wybrać typ partycji. Najlepiej zdecydować się na pierwszą z nich. Nasz wybór potwierdzamy znów naciskając Enter na klawiaturze.

 Tworzenie obrazu pendrive w TestDisk

6. Na kolejnym ekranie z pomocą strzałek wybieramy Advance i standardowo naciskamy Enter.

 

 Tworzenie obrazu pendrive w TestDisk

7. Zobaczymy kolejne okno, a tutaj decydujemy się na Image Creation, co pozwoli stworzyć obraz naszego pendrive’a. Pamiętajmy, że musimy mieć na dysku odpowiednio dużo miejsca. W tym wypadku potrzebne będzie prawie 4 GB wolnej przestrzeni.

 pendrive

8. Następnym krokiem jest wybór miejsca, gdzie obraz zostanie stworzony. Możemy wskazać mu inną, niż domyślna lokalizacja – pamiętajmy tylko, aby było tam odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. Nasz wybór potwierdzamy naciskając C na klawiaturze.

9. Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż przygotowanie obrazu całego pendrive’a zajmie nieco czasu. Możemy obserwować postęp wyrażony w procentach.

 pendrive

10. Gdy program zakończy pracę – wyświetli się odpowiedni komunikat. Obraz pendrive’a zostanie zapisany w postaci image.dd.

testdisk

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Hard_disk_head_crash.jpg

W ten sposób zgraliśmy całe nasze dane z pomocą kilku kliknięć. Są też znacznie bardziej bezpieczne, bo dostęp do nich nie jest możliwy w standardowy sposób, czyli gdybyśmy po prostu stworzyli folder o nazwie np. Pendrive na dysku twardym – osoba bez odpowiedniej wiedzy nie dostanie się do nich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge

Przeczytaj poprzedni wpis:
Instalacja systemu linux na pendrive

Instalacja systemu Linux na pendrive Potrzebujesz Linuxa w wersji mobilnej? Nie ma problemu, w końcu nie zajmuje tyle miejsca co...

Zamknij