y zamiast z

Popularny problem „y zamiast z” ! Najlepsze sposoby na rozwiązanie problemu !

Komputer prosto z salonu wpisuje y zamiast z? Zainstalowałeś nowy system Windows w którym występuje ten popularny problem? Źle zaznaczyłeś język klawiatury? Trafiłeś w odpowiednie miejsce ! Przedstawiam największy poradnik na temat błędu y zamiast z! Sprawdź najskuteczniejsze rozwiązania i raz na zawsze pozbądź się tego męczącego skrótu sekwencji klawiszy !

Sposób numer I – Dla Leniwych – y zamiast z

Najszybszym sposobem na powrót standardowych ustawień klawiatury – Polski ( programisty ) jest użycie przypisanego skrótu w Windowsie. Jest to jednorazowe wyjście, bowiem, w momencie ponownego przestawienia ustawień klawiatury znowu niestety będzie trzeba wykonać tą samą czynność.

Skrót :

Lewy Shift + Lewy Ctrl

Sposób numer II – Usuń problem y zamiast z na stałe

Jeśli często przypadkowo używasz lewego control jednocześnie z lewym shiftem, na pewno chciałbyś pozbyć się problemu raz na zawsze. Polecam osobiście ten sposób, ponieważ wykonanie zajmuję dosłownie kilka minut, nie jest skomplikowane a na pewno skuteczniej rozwiązuje problem y zamiast z :)

W przypadku Windows 7 instrukcja przedstawia się następująco :

 • Pasek zadań -> Panel Sterowania

yzamiastz

 

 • Zmień klawiatury lub inne metody wprowadzania danych

y zamiast z windows 7-2

 • Zmień klawiatury

y zamiast z klawiatura

 

 • Znajdując się w panelu Usługi tekstowe wykonujemy następujące czynności :

problem y zamiast z

 • Usuwamy układ klawiatury Polski (214)
 • Przechodzimy do zakładki : Zaawansowane ustawienia klawiatury

zamiast z pisze y

 • Zmieniamy sekwencje klawiszy – dwukrotne kliknięcie pokaże nam okienko
 • Zaznaczamy w obydwu przypadkach – Nieprzypisane

z-zamiast-y

 • Ostatecznie powinno to wyglądać tak : Między językami – ( Brak )

Polecam również w zakładce Pasek języka, zaznaczyć opcję Ukryty. W celu zabezpieczenia przed przypadkowymi zmianami. Często bowiem, kilku użytkowników jednego komputera omyłkowo (miss click) klikają na systemowe ikonki na pasku zadań. Usuwając problem y zamiast z w raz sekwencją klawiszy, ikonka w tamtym miejscu jest totalnie zbędna i bezużyteczna.

MacBook – y zamiast z

Dla użytkowników szukających rozwiązania dla komputerów Apple, przygotowałem kilka screenów, które w prosty sposób przedstawiają wykonanie bardzo podobnych czynności jak wyżej. Różnica leży wyłącznie po stronie środowiska systemu operacyjnego w jakim się znajdujemy, reszta czynności jest taka sama, więc osobny opis poleceń do wykonania jest tutaj totalnie zbędny. Rozwiązanie problemu y zamiast z poniżej na screenshot’ach.

 • Znajdujemy – System Preferences 

macbook-yzamiastz-1

 • Klikamy w ikonkę – Language & Text 

macbook-yzamiastz-2

 • Odnajdujemy Polską wersję językową w układzie klawiatury – Pro
 • Zaznaczamy wersję Polish Pro 
 • Cieszymy się poprawnym działaniem klawiszy na klawiaturze

Podsumowanie y zamiast z

Jeśli jesteś z natury niecierpliwy polecam proste i szybkie wykorzystanie skrótu lewy shift + lewy control ( ctrl ). Sekwencja klawiszy nie jest nagminnie zmieniana i użytkownicy nie wykorzystujący potencjału klawiatury, rzadko kiedy przełączają układ klawiatury. Jednak jeśli obcujesz z komputerem na codzień kilka godzin, intensywnie piszesz lub po prostu szanujesz swój czas i nerwy ;) – skorzystaj z sposobu drugiego w celu całkowitego wyeliminowania problemu y zamiast z .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

CommentLuv badge

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak naprawić nie rozpoznano urządzenia usb w Windows !

Jak naprawić nie rozpoznano urządzenia usb w Windows ! Czy otrzymujesz często komunikat zawarty w tytule wpisu "nie rozpoznano urządzenia...

Zamknij